Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Hostel czy Apartament - z wizytą w Poznaniu

Hostel czy Apartament - z wizytą w Poznaniu

Poniedziałek 3 marca 2014, przez admin

Nowy Rok, nowe zasady, nowe możliwości. Już od pierwszych dni stycznia można zauważyć zmiany w środkach komunikacji miejskiej, w postaci czytników karty PEKA. Poznaniacy mają dwanaście miesięcy na oswojenie się z nową sytuacją.

Do końca 2014 roku znikną dotychczasowe kasowniki, a bilety papierowe już na dobre zastąpi plastikowa karta. Czym właściwie jest wspomniana wyżej PEKA? PEKA, czyli Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna. Ma ona przede wszystkim zastąpić dotychczasową KOMkartę, ale nie tylko, ponieważ będzie można zapłacić nią również za bilet krótkoterminowy, od jednego do kilku przystanków.

Już od maja 2013 roku osoby zainteresowane biletami 3-, 6-, 9-, 10-, 12-miesięcznymi, mogą je zakupić wyłącznie na karty PEKA. Wymiana jednak nie dotyczy osób posługujących się Elektroniczną Legitymacją Studencką i i KOMkartą dla dzieci poniżej 13. roku życia. Otrzymanie karty PEKA jest bardzo proste. Wystarczy złożyć wniosek przez internet, za pośrednictwem strony podanej przez ZTM (Zarząd Transportu Miejskiego) lub w jednym z punktów sprzedaży biletów.

Pierwsze wydanie karty jest bezpłatne, a czas realizacji wynosi ok.10 dni roboczych. Posiadacz karty zapłaci nie za czas spędzony w tramwaju, jak do tej pory, ale za liczbę przejechanych przystanków, a urzędnicy nie wprowadzą podwyżek cen biletów. Niewielką ulgę w portfelu powinni też odczuć pasażerowie jeżdżący na sieciówkach. Istnieje również możliwość identyfikacji w stacji rowerowej przy pomocy karty PEKA w ramach systemu Poznańskich Rowerów Miejskich. W całym tym projekcie można jednak znaleźć pewne niedogodności. Urzędnicy nie pomyśleli o osobach jeżdżących np. 7 czy 10 przystanków. Muszą oni zapłacić za dwukrotnie dłuższy odcinek trasy, którego nie pokonują. Nie ma zatem możliwości wykupienia tzw. liniówki.

Papierowa Karta Jednorazowa (karta elektroniczna na nośniku papierowym) zastąpi tradycyjne papierowe bilety. Będzie miała nowoczesny wygląd, czip, ale będzie droższa. Największym minusem jest jednak to, że nie można wykupić biletu przez Internet. Posiadacze PEKA zobowiązani są podczas wsiadania do pojazdu oraz wysiadania z niego, o odbicie karty. W ten sposób system odczyta jaką trasę przejechaliśmy i ile zapłacimy za przejazd. Za zakup biletów i "pikanie" pasażerowie będą otrzymywali punkty, za które będą przyznawane rabaty na bilety. Kartę przykładać przy wejściu będą musieli także posiadacze "sieciówek". Nie przyłożenie "sieciówki" do czytnika traktowane będzie jako jazda "na gapę". Za co można zapłacić kartą PEKA? Posłużyć się nią możemy podczas kupowania np. biletu na autobusy, tramwaje, pociągi, parking, Termy Maltańskie, muzea, kina, teatry. Możliwe jest to dzięki najnowszej technologii zbliżeniowej, z których korzysta system PEKA.

Podczas realizowania transakcji system wykorzystuje techniki bezpieczeństwa i kryptografii wymagane do wykonywania bezpiecznych transakcji w urządzeniach takich jak np. terminale płatnicze czy czytniki kart stosowane w transporcie publicznym. Czy karta PEKA na dobre zagości w naszej codzienności, czy zastąpi portmonetkę? Czy będziemy mogli zapłacić nią za obiad w ulubionej restauracji, za hostel w Poznaniu lub apartamenty w Poznaniu? Niech czas będzie tu odpowiednim weryfikatorem, który pozwoli wydać właściwą ocenę.