Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Mierniki do lakieru - po co są w warsztacie?

Mierniki do lakieru - po co są w warsztacie?

Piątek 23 sierpnia 2013, przez Gucioslaw

Dla serwisów samochodowych kupienie miernika powłoki lakierowej jest podstawą. Nie chodzi jedynie o samą wygodę podczas wykonywania pracy, lecz też o przekonanie klientów o kwalifikacjach warsztatu. Pierwszym procesem po przywiezieniu samochodu do warsztatu jest sprawdzenie lakieru.

By to zrobić, stosuje się urządzenie do mierzenia lakieru. Dzięki temu możemy stwierdzić czy pojazd nadaje się do polerowania mechanicznego albo automatycznego, czy będzie można usunąć pewne defekty wizualne, a także czy pojazd posiada pewne miejsca, które już były kiedyś pokrywane lakierem, lub stosowano na nie za bardzo agresywne sposoby korekcji. Po narzędzie to sięga się też w trochę odmiennych sytuacjach. Jeśli weźmiemy pod uwagę różnorodność twardości lakieru, wyjdzie na to, że powinno się używać do nich inne metody korekcji. Jeśli wybrany lakier okazuje się miękki, wówczas należy używać odmienne formy polerowania. Jak więc widać , narzędzie takie jak miernik chropowatości jest wyjątkowo przydatne we wszystkich warsztatach. Należy też uzupełnić wiedz o to w jaki sposób właściwie go zastosować. Odpowiednie jest zaznaczenie określonego miejsca do prowadzenia pomiarów i trzymanie się go podczas mierzenia grubości lakieru przed zabiegami i później. Urządzenia te muszą jednakże być właściwie skalibrowane, co jakiś czas trzeba więc testować, czy się nie to nie zmieniło. Używa się po to specjalne płytki, które zazwyczaj sprzedawane są łącznie z miernikiem.

W warsztacie może przydać się również metalizacja. Przeprowadzenie metalizacji pozwala zabezpieczyć pewne fragmenty przed działaniem zewnętrznych czynników przez pokrywanie ich warstwą określonego metalu. Jest to dobry sposób na ochronienie takich elementów, które najbardziej są narażone na uszkodzenia i chociaż zazwyczaj używa się tej metody w odmiennych przypadkach, to jednak ostatnio warsztaty samochodowe nierzadko oferują takie usługi, poddając metalizacji reflektory, lustra, albo inne elementy i akcesoria. Jeśli więc zobaczymy, że dany warsztat może zaproponować taką usługę, być może opłaca się z niej w ramach profilaktyki skorzystać, a samochód będzie o wiele dłużej wyglądał jak nowy.