Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Żylaki – jak je leczyć?

Żylaki – jak je leczyć?

Przyczyny żylaków oraz metody ich leczenia

Niedziela 26 maja 2013, przez Adam

Żylaki to problem wielu osób. Jedni mają predyspozycje genetyczne do ich powstawania, inni sami bardzo ciężko na nie zapracowali. Nie ważne jednak jaka jest ich przyczyna, znacznie ważniejsze jest jak sobie z nimi radzić, a to, jak się okazuje, nie jest wcale takie proste.

Skąd się biorą żylaki

Przeważają tu predyspozycje genetyczne, ale tryb życia również nie jest bez znaczenia. Długotrwała siedząca lub stojąca praca, niezdrowe odżywianie i brak ruchu stanowią znaczące czynniki sprzyjające zachorowaniu na chorobę żylną.

Na początek leki

Kiedy zauważysz pierwsze żylaki albo zapowiadające je pajączki powinnaś wybrać się do lekarza, który zaleci Ci odpowiednie maści lub suplementy diety wzmacniające układ żylny. Substancje zawarte w maściach, kremach czy tabletkach usprawniają przepływ krwi w żyłach a tym samym zapobiegają powstawaniu żylaków lub też cofają część już powstałych zmian w układzie żylnym. Aby przyjmowanie farmaceutyków przynosiło oczekiwane efekty powinno być uzupełnione odpowiednimi działaniami profilaktycznymi. Bardzo ważne jest tutaj utrzymywanie właściwej wagi oraz prowadzenie aktywnego trybu życia. Na poprawę krążenia żylnego ma również wpływ odpoczynek z uniesionymi nogami.

Kiedy leki nie pomagają

Kiedy nie pomagają już maści ani leki przyjmowane doustnie konieczne bywa operacyjne leczenie żylaków. Podczas nich lekarz próbuje udrożnić naczynia żylne, a jeśli to niemożliwe wycina fragmenty chorych żył. Aktualnie zabiegi tego typu wykonywane są bardzo często. Dzięki nim poprawia się krążenie w nogach a tym samym zanika wiele objawów związanych z obecnością żylaków takich jak uczucie ciężkich nóg czy opuchlizna i ból.

Gdzie leczyć żylaki

Obecnie zabiegi chirurgiczne mające na celu usunięcie żylaków i przywrócenie prawidłowego krążenia w naczyniach żylnych wykonywane są na oddziałach chirurgicznych w szpitalach państwowych ale również w wielu prywatnych jednostkach służby zdrowia. Dzięki temu, że zabiegi te można zrobić również w prywatnych klinikach nie ma konieczności długiego oczekiwania w kolejce. Warto skorzystać z takiej możliwości, bo zdrowe nogi to prawdziwy skarb.