Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Zintegrowane systemy zabezpieczające coraz bardziej popularne

Zintegrowane systemy zabezpieczające coraz bardziej popularne

Czwartek 29 października 2015, przez Marek Konieczny

Jak wynika z danych statystycznych coraz bardziej rośnie liczba przedsiębiorstw, które decydują się na zainstalowanie w swoich obiektach zintegrowanych systemów zabezpieczających i chroniących przed takimi wydarzeniami, jak włamania, kradzieże, w tym również kradzież danych, czy też wszelkiego rodzaju wydarzenia losowe, jak choćby pożary.

Według danych firm, które specjalizują się w tworzeniu tego typu systemów w profesjonalne, w pełni funkcjonalne systemy alarmowe w zeszłym roku wyposażonych zostało o blisko jedną czwartą więcej przedsiębiorstw niż w roku poprzednim.

Jak twierdzą jest to oznaką nie tylko większej odpowiedzialności przedsiębiorców za swoją firmę oraz ludzi w niej zatrudnionych, ale także wyraźna odpowiedź na wzrost przestępczości, która dotyka właśnie przedsiębiorców.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez służby policyjne, w ostatnich miesiącach znacznie powiększył się odsetek przestępstw, których ofiarą padały małe i średnie przedsiębiorstwa. Jak twierdzą funkcjonariusze, złodzieje doskonale zdają sobie sprawę z faktu, iż duże zakłady od dawna wyposażone są w profesjonalny monitoring. To sprawia, że tak chronione duże przedsiębiorstwa rzadko padają ofiarą przestępstw.

Z kolei fakt, iż do tej pory niewielkie firmy nie stosowały odpowiednich zabezpieczeń sprawił, że to właśnie one stały się idealnym celem drobnych przestępców. Nic więc dziwnego, że teraz to właśnie mali i średni przedsiębiorcy stanowią największy odsetek klientów profesjonalnych firm ochroniarskich.

Według specjalistów z branży powoduje to konieczność tworzenia innych niż dotychczas wykorzystywane systemy. Przede wszystkim ma to związek z faktem, iż małe firmy, które nie dysponują dużymi obiektami, nie potrzebują bardzo skomplikowanych systemów, które obok zwykłego alarmu czy monitoringu są wyposażone także w systemy kontroli dostępu do wybranych pomieszczeń. Poza tym bardzo ważne jest także to, że, jak podkreślają profesjonaliści, najlepszy system alarmowy to taki, który jest idealnie dostosowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa. W związku z tym pierwszym etapem tworzenia każdego systemu jest określenie indywidualnych wymagań.

Czasami konieczne jest to, by w całym zintegrowanym systemie zabezpieczeń uwzględnić systemy przeciwpożarowe. Jest to konieczne przede wszystkim w obiektach, w których wykorzystuje się urządzenia emitujące iskry czy w zakładach korzystających z substancji łatwopalnych i wybuchowych. Jednak profesjonaliści podkreślają, że takie systemy przeciwpożarowe powinny być zainstalowane we wszystkich obiektach.