Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Zastosowanie ogrzewania kanałowego.

Zastosowanie ogrzewania kanałowego.

Środa 24 lutego 2021, przez Artsites

Zastosowanie ogrzewania kanałowego w naszych domach jednorodzinnych jest jednym z ciekawszych rozwiązań. Szczególnie przydatnym w przypadku starego budownictwa, gdzie ciężko będzie wdrożyć jakiekolwiek inne, sensowne rozwiązania. Przede wszystkim, pozwala nam ono zwiększyć nieco dostępność przestrzeni w mieszkaniu, jak również ograniczyć spalanie w kotłach c.o. będziemy mogli więc mówić o realnych oszczędnościach zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska. Warto jednakże podkreślić, iż zastosowanie ogrzewania kanałowego, nie będzie możliwe w każdych warunkach. Trzeba tutaj w pierwszej kolejności sprawdzić, czy w danym budynku, są warunki do zabudowy grzejników kanałowych, zanim podejmiemy decyzję o ewentualnej zmianie systemu grzewczego.

Czy zastosowanie ogrzewania kanałowego jest rozwiązaniem wystarczająco efektywnym?

Przede wszystkim, trzeba tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż zastosowanie ogrzewania kanałowego nie zawsze jest możliwe. Wynika to głównie z kwestii konstrukcyjnych budynku. Co do kwestii efektywności, to z całą pewnością jest to lepszym rozwiązaniem niż klasyczne grzejniki ścienne. Chodzi tutaj o to, iż w przypadku grzejnika kanałowego będziemy mieć do czynienia z wymuszonym obiegiem powietrza poprzez wnętrze grzejnika. Wewnątrz każdego z nich bowiem, zamontowany jest cichy i oszczędny wentylator. Zasysa on chłodne powietrze aby przepuścić je przed wewnętrzna nagrzewnicę i skierować do pomieszczenia. W zdecydowanej większości przypadków, będzie to więc rozwiązanie wystarczająco efektywne, a nawet bardziej, niż inne rozwiązania.

Poza tym, trzeba także podkreślić, iż zastosowanie ogrzewania kanałowe, przyczynia się do zwolnienia sporej ilości przestrzeni w pomieszczeniach. Chodzi tutaj o to, iż grzejniki ścienne zastawiają sporą przestrzeń ściany, której nie możemy zablokować, gdyż stracimy ogrzewanie poprze promieniowanie. W przypadku grzejników kanałowych, mamy do czynienia jedynie z wydmuchem ciepłego powietrza, toteż zyskujemy dodatkową przestrzeń w każdym pomieszczeniu mieszkalnym.

Kiedy można zastosować ogrzewanie kanałowe?

Tego typu rozwiązanie, możliwe jest zastosowania jedynie w przypadku, kiedy mamy wystarczająco grube podłogi oraz stropy. Chodzi tutaj o to, iż montaż grzejników kanałowych realizowany jest wewnątrz płaszczyzny podłóg w danym pomieszczeniu. Grubość jednego grzejnika, to co najmniej 100mm, a więc nasze podłogi i stropy muszą być jeszcze grubsze, aby możliwe było wycięcie w nich kanałów montażowych, bez uszkodzenia struktury nośnej stropów i podłóg.

Podsumowanie

Musimy tutaj więc pamiętać, iż zastosowanie ogrzewania kanałowego nie zawsze będzie możliwe. Jeśli już jednak będzie, i zdecydujemy się na jego wdrożenie w danym przypadku, z całą pewnością odczujemy korzystny wpływ tego typu rozwiązania, zarówno w swoim portfelu, jak i w poczuciu ekologiczności.