Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Zasada działania promienników podczerwieni

Zasada działania promienników podczerwieni

Niedziela 7 lipca 2019, przez admin

Jednym z bardzo ciekawych rodzajów alternatywnego ogrzewania pomieszczeń są promienniki ciepła. Metoda ta charakteryzuje się tym, że jest wygodna, ekologiczna i zdrowa, ale czy na pewno jest tańsza od klasycznego ogrzewania węglowego?

Źródłem ciepła w tego rodzaju ogrzewaniu jest promiennik ciepła, który zasilany jest energią elektryczną. Ciepło, które jest przez niego emitowane, jest dostarczane w formie promieniowania podczerwonego. Jest to bardzo skuteczny przewodnik ciepła.

Zasada działania
Promienniki podczerwieni posiadają w swojej budowie folię ciepła, która emituje promieniowanie podczerwone o długości fali od 3 do 100 μm bez widzialnego udziału światła. Promieniowanie to inaczej nazywane jest IR-C. Najważniejszą zaletą tej technologii jest fakt, że powietrze nie zakłóca przepływu fal, a same fale oddają ciepło dopiero po zetknięciu się z elementami wnętrza czy też konstrukcji domu. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że posiada ono zdolność do samoregulacji, opiera się to o zasadę oporu cieplnego. Im wyższa temperatura folii, tym większy opór co powoduje zmniejszające się natężenie prądu, dzięki czemu jest mniejsze zużycie prądu. Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe jest oszczędzenie nawet około 27% energii elektrycznej.

Zanim zostanie osiągnięta temperatura zadana na termostacie, promienniki ciepła zaczynają pobierać mniejszą ilość prądu dzięki rosnącemu oporowi prądu. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że jeżeli promiennik zostanie przykryty materiałem izolacyjnym to nie przegrzeje się. Dlatego też przy zastosowaniu tego rozwiązania nie trzeba sztywno pilnować się rozmieszczenia mebli, jest co do tego większa swoboda. Już w ciągu 15 minut od włączenia system ten pozwala na bardzo dokładną regulację, oczywiście pod warunkiem zastosowania dokładnych czujników rozmieszczonych w mieszkaniu czy też wysokiej jakości termostatów. Promienniki elektryczne pozwalają także na uzyskanie różnych temperatur w różnych częściach domu, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Tego typu rozwiązanie jest bardzo ciekawą alternatywą dla ogrzewania elektrycznego, a z całą pewnością bardzo zdrową. Warto się z nim zapoznać, a jeśli jest taka możliwość to także zainstalować.