Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Zapalenie zatok

Zapalenie zatok

Wtorek 28 lutego 2017, przez Marek Konieczny

Katar, trudności w oddychaniu, ból głowy i mięśni, a nawet gorączka. Zastanawiasz się, co ci dolega? To podstawowe symptomy zapalenia zatok.

Objawy zapalenia zatok mogą być bardzo silne i utrudniające codzienne funkcjonowanie lub mniej dotkliwe, ale powoduje długotrwały, nawet wielomiesięczny dyskomfort. W obu przypadkach konieczna jest właściwa diagnoza, która dobrać metody leczenia.

Rodzaje zapalenia zatok

Istnieją dwa podstawowe rodzaje zapalenia zatok: ostre i przewlekłe. Różnią się zarówno objawami, jak i zalecanymi metodami leczenia.

● Ostre zapalenie zatok
Dolegliwości najczęściej pojawiają się nagle bez widocznych wcześniej symptomów i mogą trwać do kilku tygodni. Występują wówczas bóle głowy i mięśni, niedrożność nosa, a nawet podwyższona temperaturą ciała. Objawy te są podobne do grypy, więc prawidłowe rozpoznanie choroby jest niezbędne do podjęcia odpowiedniego leczenia.

● Przewlekłe zapalenie zatok
Przy przewlekłym zapaleniu zatok najczęściej mamy do czynienia z niedrożnością nosa oraz bólem głowy. Objawy są podobne jak w przypadku ostrego zapalenia zatok, jednak są znacznie mniej nasilone. Niestety mogą się utrzymywać bardzo długo, bo nawet do 10-12 tygodni. Niewielki dyskomfort nie utrudnia normalnego funkcjonowania. Można próbować nieco zneutralizować objawy domowymi sposobami, np. wykonując płukanki, inhalacje ziołowe czy maści nawilżające i oczyszczające błony śluzowe nosa.

Przyczyny zapalenia zatok

Podstawowymi przyczynami zapalenia zatok są zakażenia wirusowe, bakteryjne lub grzybicze (najrzadsze). Najczęściej dolegliwości pojawiają się wskutek nawracających i nieleczonych infekcji górnych dróg oddechowych. Co ciekawe, do przyczyn zapalenia zatok zaliczana jest również próchnica zębów.

Szczególnie narażeni na zapalenie zatok są alergicy, astmatycy oraz osoby z nieprawidłowościami anatomicznymi, takimi jak skrzywienie przegrody nosowe, przerost migdałków gardłowych lub podniebiennych.

Leczenie zapalenia zatok

Metody leczenia zapalenia zatok uzależnione są od rodzaju choroby i jej objawów.
● W ostrym zapaleniu zatok lekarz może zalecić stosowanie antybiotyków, leków obkurczających naczynia błony śluzowej, rozrzedzających wydzielinę, przeciwgorączkowych lub przeciwbólowych.

● Przewlekłe zapalenie zatok wymaga konsultacji z laryngologiem, który zaleci odpowiednie badania (endoskopię jamy nosowej) i dobierze właściwe metody zaradcze. W uśmierzaniu dolegliwości pomocne jest płukanie jamy nosowej roztworem izotonicznym NaCl (0,9% roztwór soli kuchennej) lub irygacja zatok przy pomocy dostępnych w aptece preparatów. Warto również sięgnąć po maści o właściwościach nawilżających.

źródło: http://www.rinozine.pl/