Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Środa 26 czerwca 2013, przez admin

Być w Krakowie i nie odwiedzić Zamku Królewskiego na Wawelu, no cóż, tak się nie robi. Po prostu to zbyt wielka atrakcja turystyczna, aby z niej zrezygnować, gdy tylko nadarza się okazja. Zamek Królewski znajduje się na Wzgórzu Wawelskim na lewym brzegu Wisły, stanowiąc wspaniałą wizytówkę dla byłej stolicy Polski.

Przez całe wieki stanowił rezydencję królewską, szczególnie dla władców Polski z dynastii Piastów, zaś Władysław Łokietek został koronowany na Wawelu. Przede wszystkim jednak w dzisiejszych czasach to jest wspaniała oraz pełna majestatu budowla. I aby ją dokładnie zwiedzić przyda się co najmniej jeden dzień, ponieważ jest nie tylko rozległą budowlą, lecz również fascynującą z rozlicznymi atrakcjami. I tak przykładowo dwa pierwsze piętra zajmują Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, które są przystrojone niekonwencjonalnymi arrasami, jakie sprowadził Zygmunt August z Brukseli, ponadto jest tu Sala Senatorska oraz Sala Poselska, Skarbiec Koronny i Zbrojownia czy też Prywatne Apartamenty Królewskie.

Niektóre ekspozycje bywają okresowe, czyli co jakiś czas są zmieniane. Dodatkowo przy tym można również zwiedzać ekspozycje umieszczone poza zamkiem, a co za tym idzie, na uwypuklenie zasługuje Wawel Zaginiony. Oprócz tego do obejrzenia znajdą się fundamenty zamku gotyckiego, Rotunda Najświętszej Marii Panny, a także Smocza Jama, która stanowi pozostałość po najbardziej znanej krakowskiej legendzie o okrutnym smoku. Tak więc, Wzgórze Wawelskie ma mnóstwo do zaoferowania, nawet sam spacer pomiędzy alejkami wśród tych niesamowitych budowli stanowi nie lada przeżycie, stając się fascynującą podróżą w głąb historii, która jest ogromnie ważna dla Polski. Warto jeszcze dodać, że Zamek Królewski na Wawelu w 1978 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

I całą pewnością na to zasługuje. Bo przecież nigdzie nie znajdziemy drugiego tak wyjątkowego miejsca na świecie! W takim razie będąc w Krakowie, nie omijamy Zamku Królewskiego – poświęćmy mu należytą chwilę czasu.