Internetowy poradnik

Strona główna > Zakupy > Zalety stosowania agrotkanin.

Zalety stosowania agrotkanin.

Piątek 20 czerwca 2014, przez admin

Jeśli zależy nam na trwałym i skutecznym rozwiązaniu problemu stale odrastających chwastów, a jednocześnie nie jesteśmy zwolennikami profilaktycznego stosowania środków chemicznych, jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie zastosowanie agrotkaniny lub agrowłókniny. Oba rodzaje wyściółki to skuteczny sposób na zahamowanie wzrostu roślin niepożądanych w uprawie. Różnica pomiędzy nimi polega na gęstości ułożenia samych włókien. Agrotkanina jest zdecydowanie bardziej gęsta, a przez to również nieco cięższa od agrowłókniny i między innymi z tego względu, to właśnie ten materiał wydaje się bardziej odpowiedni dla zabezpieczenia upraw przed plagą chwastów.

Wielką zaletą agrotkanin jest ich częściowa przepuszczalność – bez problemu przepuszczają wodę oraz powietrze, powstrzymując procesy gnilne, jakie mogłyby zachodzić pod powierzchnią tkaniny. Agrotkanina przepuszczając wodę, przepuszcza jednocześnie wszelkie minerały, makro i mikroelementy niezbędne do wzrostu oraz prawidłowego rozwoju roślin uprawnych. Tym sposobem jej stosowanie nie ogranicza możliwości okresowego nawożenia roślin – rozrzucone na powierzchni nawozy wchłoną się do gleby wraz z pierwszym deszczem.

Niewątpliwą zaletą agrotkanin w odniesieniu do wcześniej wspomnianych agrowłóknin, jest również zdecydowanie większa ich trwałość. Agrotkaniny są nieco grubsze i cięższe, a przez to bardziej wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, światło słoneczne, a także zmienne warunki atmosferyczne, dlatego bez większych przeszkód i strat w jakości działania, mogą być wykorzystywane przez kilka, a przy sprzyjających okolicznościach nawet przez kilkanaście kolejnych sezonów.

Agrotkanina chroni nie tylko przed rozwojem chwastów, zapobiega także rozwojowi chorób grzybiczych oraz pasożytniczych, które mogą atakować systemy korzeniowe roślin uprawnych. Jedyną dostrzegalną wadą tego typu rozwiązania, jest stosunkowo wysoka cena samej tkaniny. Włókniny są zdecydowanie tańsze i zapewne stąd ich znacznie większa popularność. Warto jednak pamiętać, że istnieje dla nich alternatywa, która jest bardzie trwała i przy okazji nieco bardziej skuteczna w działaniu.