Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Zakup ekogroszku - kilka przydatnych parametrów

Zakup ekogroszku - kilka przydatnych parametrów

Poniedziałek 29 maja 2017, przez admin

Ekogroszek to jedno z popularniejszych paliw, szeroko dostępnych zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych, wykorzystywane w specjalnie przystosowanych do jego spalania piecach i kotłach.

Ekogroszek charakteryzuje się wysoką kalorycznością i dobrymi parametrami, pozwalającymi na ograniczenie emisji zanieczyszczeń z domowych kominów. Czym kierować się przy zakupie konkretnego towaru? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to przesiany z zastosowaniem odpowiedniej technologii węgiel kamienny. Jego gramatura oscyluje w granicach od 5 do 25 mm. Oprócz rozmiaru, ekogroszek musi posiadać określone parametry fizykochemiczne, które pozwalają na jego bezproblemowe spalanie, bezpieczne zarówno dla pieca, jak i dla otaczającego komin środowiska. 

Kaloryczność

Priorytetowym parametrem, który świadczy o jakości ekogroszku jest jego kaloryczność, a więc wartość opałowa. Ogrzewanie piecem może być ekonomiczne, jeśli dokonamy zakupu wydajnego produktu. Nie da się ukryć, że to właśnie kaloryczność najmocniej wpływa na cenę opału. Na rynku dostępne są wartości opałowe w granicach od 22 do nawet 28 MJ/kg. Przed zakupem warto zapytać sprzedawcy, czy posiada badanie potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. W takim przypadku otrzymamy wartość opałową analityczną, natomiast wielu sprzedawców, w celu zawyżenia wyników, stosuje wartość opałową w stanie roboczym. 

Zawartość siarki i popiołu

Zawartość siarki w ekogroszku decyduje o ilości szkodliwego tlenku siarki w spalinach, wychodzących z komina po spaleniu opału, a także o tempie eksploatacji kotła. Im więcej siarki, tym szybciej kocioł, przewody kominowe oraz sam komin ulegają destrukcji. Dodatkowo, niski poziom siarki pozwala uniknąć nieprzyjemnych zapachów i zatarczków z sąsiedztwem. Poziom popiołu z kolei oznacza ilość substancji niepalnych. Tu również wskazane jest dążenie do jak najmniejszego wskaźnika, który pozwala na rzadkie czyszczenie popielnika i ograniczenie czasu na dodatkowe czynności. Jednym słowem, niski popiół oznacza wygodne ogrzewanie budynku. 

Dodatkowe walory

Wśród dodatkowych parametrów warto zwrócić uwagę na:

  • spiekalność - opisuje ją tzw. liczba Rogi. Im mniejsza, tym lepiej dla naszego pieca. Duża spiekalność wpływa na gorszą pracę pieca, a nawet wygaszenie palnika;
  • wilgotność - niezwykle ważny parametr, o którym wielu sprzedawców zapomina, trzymając opał pod gołym niebem. Towar z zadaszonego magazynu to gwarancja suchości i wysokiej kaloryczności.