Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Zakopane

Zakopane

Piątek 16 sierpnia 2013, przez natatry

Zakopane jest trafnie określane mianem nie tylko zimowej, ale również letniej stolicy Polski. Ostatnimi laty zauważono duży wzrost liczby odwiedzających Tatry w lipcu i sierpniu, co spowodowane jest niską jak na okres wakacyjny temperaturą nad polskim morzem.

To szybko i wspaniale rozwijające się turystycznie, prawdę mówiąc, miasteczko znajduje się na południowym krańcu województwa Małopolskiego. Najłatwiej dojechać z Krakowa słynną „Zakopianką” przez Rabkę-Zdrój, Nowy Targ i Poronin. Można także od zachodu, trasą nr 958. Do interesującej nas miejscowości wówczas wjedziemy ulicą Powstańców Śląskich.
Miasto Zakopane obfituje w szeroko rozumiane atrakcje, a także zabytki. Trzeba wspomnieć przede wszystkim o kościele św. Klemensa, kościele św. Rodziny, Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, a ponadto o Muzeum Przyrodniczym TPN, Muzeum Jana Kasprowicza czy Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Co więcej, nieskończenie wiele wyciągów narciarskich, kolej linowo-terenowa na Gubałówkę, kolej linowa na Kasprowy Wierch oraz baseny termalne. Dużą gratką wydaje się ponadto możliwość wjechania na Wielką Krokiew. Czasem uda się zobaczyć trenujących skoczków narciarskich! Nie sposób również zapomnieć o najsłynniejszej ulicy Zakopanego, czyli Krupówkach, przez którą corocznie przechodzą niezliczone rzesze turystów nie tylko z Polski. Gdy pogoda nie sprzyja nawet spacerom po mieście, warto kilka godzin spędzić w parku linowym. To nie tylko zabawa, ale też forma pewnego sprawdzenia swoich sił przed wymagającymi wyprawami. Dodatkowo dzieci będą wniebowzięte. Oprócz Zakopanego nie wypada nie zwiedzić pobliskich miejscowości. Szczególnie zachęcamy do odwiedzenia Bukowiny Tatrzańskiej, Toporowej Cyrhli, a także Jaszczurówki, Stasikówki, Murzasichle i Nędzówki. W Chochołowie znajduje się Muzeum Powstania Chochołowskiego. W Palenicy Białczańskiej rozpoczyna się jeden z najbardziej popularnych szlaków w polskich Tatrach – asfaltową drogą nad Morskie Oko. Z Zakopanego do Palenicy często kursują busy, dlatego nie ma co się bać o dojazd nawet, jeżeli nie posiadamy własnego środka transportu.
Wymieniając najciekawsze polskie letnie kurorty, nie sposób pominąć Zakopanego. Przyciąga tłumy turystów przez cały rok, na co ma duży wpływ przede wszystkim malownicze i piękne położenie u podnóża Tatr.