Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Zadbaj o rośliny doniczkowe w czasie sezonu grzewczego – podpowiadamy (...)

Zadbaj o rośliny doniczkowe w czasie sezonu grzewczego – podpowiadamy jak!

Środa 22 stycznia 2020, przez admin

Niestety – sezon grzewczy kojarzy się z ogromną ilością smogu i wysoką temperaturą. Taki stan rzeczy jest szkodliwy nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale także dla roślin: warto więc postawić na ich kompleksową pielęgnację. Sprawdź, jak utrzymać rośliny w zdrowiu tej zimy!

Jak sezon grzewczy wpływa na rośliny?

Podwyższona temperatura w mieszkaniu sprawia, że gleba, w której zasadzone są rośliny staje się sucha i gorąca. Cierpią na tym szczególnie rośliny doniczkowe postawione na parapetach, pod którymi umiejscowione są kaloryfery. Kaloryfer odprowadza ciepło, które powoli nagrzewa sam parapet, a w następstwie – doniczki.

Z drugiej strony, otwieranie okien również nie wpływa na rośliny korzystnie. Smog działa negatywnie na rośliny, które co prawda mają zdolność oczyszczania powietrza, jednak mogą nie poradzić sobie z aż takim stopniem zanieczyszczenia, z jakim mamy obecnie do czynienia.

Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą?

Pierwszym krokiem powinno być przeniesienie roślin umiejscowionych w pobliżu grzejników. To dobry moment na kupienie ozdobnych mocowań, które pozwolą zamontować doniczki na ścianie. Jest to rozwiązanie nie tylko praktycznie, ale również niezwykle ładne! Można również ustawić rośliny na małym stoliku lub na podłodze, należy jednak unikać przenoszenia ich do łazienki – jest w niej zbyt wilgotno.

Rośliny należy podlewać w taki sposób, aby gleba nie była przemoczona i mogła przeschnąć przed następnym podlaniem. Rośliny liściaste wymagają regularnego zraszania: najlepiej przygotować w tym celu zwykły atomizer z wodą. Zimową porą powinniśmy też zapewnić suche, zacienione lokum kaktusom, które, ze względu na spowolnioną wegetację w tym okresie, nie wymagają regularnego podlewania.

W sezonie grzewczym można wspomóc się także nawozem odpowiednim dla roślin doniczkowych – polecanym produktem jest nawóz Osmocte + hydrożel z firmy Substral.

Pielęgnowanie roślin w sezonie grzewczym nie jest trudne: wystarczy nie doprowadzić do ich przegrzania i utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności w glebie, pomocny może także okazać się wzmacniający nawóz!