Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji

przyczyny, zapobieganie i leczenie

Piątek 3 października 2014, przez aliz

Zaburzenia erekcji to problem, którego perspektywa przeraża wielu mężczyzn. Jest to dysfunkcja, która utrudnia osiągnięcie wzwodu lub takie jego utrzymanie, które pozwala na odbycie stosunku seksualnego. Sporadyczne problemy z erekcją nie powinny budzić niepokoju, natomiast jeśli problem pojawia się częściej, warto zgłosić się do lekarza, by znaleźć przyczyny i rozpocząć kurację.

Zwane przez pacjentów impotencją zaburzenia erekcji wiążą się w wielu przypadkach z zaburzeniami wytrysku. Dysfunkcja ta często prowadzi do dodatkowego stresu, zaniżonej samooceny, poczucia porażki a nawet depresji, nie mówiąc już o nierzadkim rozpadzie związku uczuciowego. Dlatego też, aby temu zapobiec, przy zauważeniu problemu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Wizyta i rozmowa z lekarzem może wydawać się kłopotliwa, jednak nie należy bagatelizować problemu, gdyż sam nie zniknie. Problemy z erekcją mogą wynikać z innych chorób, takich jak cukrzyca czy choroby kardiologiczne. Czasem wystarczy leczenie tych właśnie chorób, by sprawność seksualna powróciła. Gdy jednak to nie pomoże, trzeba zacząć leczenie ukierunkowane, na przykład przy pomocy środków farmakologicznych.

Przyczyny zaburzenia erekcji
Za pobudzenie seksualne u mężczyzn odpowiedzialne są skomplikowane procesy z udziałem mózgu, emocji, hormonów, układu nerwowego, naczyń krwionośnych i mięśni. Zaburzenia erekcji powodować mogą nieprawidłowości w każdym z powyższych elementów. Dlatego też nie bez znaczenia są tutaj problemy psychiczne oraz stres.

Choroby powodujące zaburzenia erekcji
Zaburzenia wzwodu mają w większości przypadków podłoże fizyczne i są spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak: otyłość, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, miażdżyca, choroby kardiologiczne, nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Peyroniego, niski poziom testosteronu, przerost prostaty i skutki jego leczenia.
Zaburzenia bywają też skutkiem ubocznym leczenia raka prostaty, przyjmowania niektórych leków na receptę, zabiegów operacyjnych lub urazów w obrębie miednicy i rdzenia kręgowego. W wyżej wymienionych wypadkach leczenie zależy od właściwego zdiagnozowania i leczenia choroby podstawowej.

Wpływ psychiki na zaburzenia erekcji
Na uruchomienie łańcucha reakcji fizycznych, wywołujących erekcję, bardzo ważny wpływ ma mózg. I to właśnie to, co dzieje się w mózgu, może powodować lub nasilać zaburzenia wzwodu. Do czynników psychicznych, wpływających na tę dysfunkcję należą miedzy innymi stany lękowe, depresja, przewlekły stres, jak i problemy z związku uczuciowym.

Przyjmowanie leków a impotencja
Zaburzenia erekcji powodować mogą także niektóre leki. Są wśród nich: leki antydepresyjne, antyhistaminowe, regulujące nadciśnienie, przeciwbólowe oraz leki stosowane w leczeniu raka prostaty. Jeśli badania potwierdzą, że to właśnie one są przyczyną zaburzeń, lekarz powinien zaproponować inny lek lub zmienić dawkowanie.

Inne przyczyny zaburzeń wzwodu
Do przyczyn dysfunkcji seksualnej u mężczyzn zalicza się także palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zażywanie narkotyków. Obojętna dla panów nie pozostaje także długa jazda na rowerze, gdyż powoduje ona ucisk nerwów i niedokrwienie penisa, a to może powodować przejściowe zaburzenia erekcji.
Warto też wiedzieć, że choć wraz z wiekiem do osiągnięcia i utrzymania wzwodu mężczyźnie potrzebna jest dłuższa stymulacja, zaburzenia erekcji nie są bezpośrednim skutkiem procesu starzenia się. Są raczej konsekwencją przebytych chorób i ich leczenia.

Więcej na temat zaburzeń erekcji: http://wylecz.to/pl/seks/zaburzenia-seksualne/zaburzenia-erekcji.html