Internetowy poradnik

Strona główna > Rodzina > Zabawki kreatywne dla dzieci

Zabawki kreatywne dla dzieci

Niedziela 7 lipca 2019, przez admin

Zabawki pełnią w życiu dziecka znacznie więcej funkcji niż tylko rozrywkową oraz zapełnienia czasu. Tym bardziej współczesne modele, które opracowywane są specjalnie na potrzeby określonych grup wiekowych, ich specyficznych wymagań oraz wyzwań rozwojowych.

Każdy świadomy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że kupując zabawki edukacyjne lub kreatywne wspomaga rozwój swojego dziecka, dostarczając mu nowych bodźców do stymulacji. W ten sposób może ten proces wzmocnić, uatrakcyjnić lub nawet przyspieszyć. Jakie zatem zabawki kreatywne wybrać dla swojej pociechy?

Pierwsze wyzwania

Aby pokazać dziecku jego własne zdolności i obudzić w nim artystyczne zainteresowania, można wykorzystać bardzo przyjemną zabawkę, jaką jest ciastolina dla dwulatka. W ten sposób będzie mógł doskonale się bawić, obserwując jak szybko zmieniają się kształty, na które samodzielnie wpływa. Okaże się, że przy pomocy własnych rąk modeluje różnego rodzaju przedmioty, które bardzo szybko może zmienić i stworzyć coś od samego początku. Poza pobudzeniem kreatywności i pierwszymi zajęciami plastycznymi, to również doskonała lekcja umiejętności manualnych i ich doskonalenia. Dziecko trenuje swoje palce, a przy okazji pobudza zmysł dotyku, co jest bardzo ważnym doświadczeniem sensorycznym. Przy okazji można z nim omawiać kolory lub stworzone przedmioty, by jeszcze mocniej wzmocnić funkcje ciastoliny.

Kolejnym przykładem zabawki, która ma duże znaczenie w rozwoju dziecka są puzzle piankowe. Dzięki nim maluch może uczyć się w jaki sposób dopasowywać do siebie różnego rodzaju kształty. To bardzo ważna umiejętność, którą z powodzeniem będzie kształtował kilkulatek. Choć na początku, zwłaszcza w młodszym wieku, może powodować pewne trudności, to z czasem i zdobywaniem kolejnych umiejętności rozwojowych, przyjdzie z łatwością. Dobrze, kiedy puzzle wzbogacone są cyferkami lub literkami, dzięki czemu dziecko może jednocześnie, oprócz dopasowywania kształtów, uczyć się liczenia lub czytania. Ogromne znaczenie ma też tutaj materiał, który jest przyjemny w dotyku i lekki do przenoszenia. Może tez stanowić miękką matę do zabaw na dworze: na trawie lub kostce. Wystarczy ją poprawnie złożyć. Wykorzystanie tych zabawek może posłużyć rodzicom i dzieciom do spędzanie wspólnego czasu.