Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Z północy na południe

Z północy na południe

Czwartek 21 sierpnia 2014, przez natatry

Jedna z dłuższych wycieczek, pozwala na poznanie Doliny Białej Wody-cichej i odludnej oraz gwarnej i wesołej Doliny Staroleśnej.

Praktycznie pozbawiona trudności technicznych, jednak wymagająca bardzo dobrej kondycji. Zaleca się wyruszyć bardzo wcześnie rano; opłaca się mieć zabukowany nocleg na Słowacji.

Wycieczkę rozpoczynamy na Łysej Polanie - dawnym przejściu granicznym. Tuż za mostem na Białce (już po stronie Słowackiej) skręcamy w prawo. Podążamy wygodnym niebieskim szlakiem. Po chwili docieramy na polanę Biała Woda. Nasza droga prowadzi wzdłuż potoku Biała Woda w głąb doliny. Możemy obserwować skały masywu Młynarza oraz zbocza Szerokiej Jaworzyńskiej. Po długiej wędrówce docieramy do niewielkiej polanki, która kiedyś stanowiła dobry punkt obserwacyjny i miejsce odpoczynku wielu turystów.

Mijamy obozowisko taternickie i rozpoczynamy strome podejście na próg Doliny Litworowej. Po prawej obserwujemy Kaczą Siklawę, a powyżej górnej granicy lasu możemy dostrzec wyłaniającą się Ciężką Dolinę z jednym z najdłuższych tatrzańskich wodospadów-Ciężką Siklawą. Podejście jest mozolne, aczkolwiek wkrótce osiągamy próg doliny. Mijamy Mały Staw Kaczy, który otaczają masywy Ganku i Rumanowego Szczytu. Po kolejnym podejściu docieramy nad Litworowy Staw. Kierujemy się teraz na grzędę oddzielającą Litworową Dolinę od Zmarzłego Stawu.

Nadal idziemy niebieskim szlakiem, w lewo. Po męczącym podejściu po piargu dochodzimy do żlebu, spadającego z przełęczy Rohatka. Czeka nas teraz przejście po łańcuchach. Po chwili osiągamy przełęcz. Mamy teraz całe Tatry jak na dłoni, warto chociaż na chwile się zatrzymać i popodziwiać widoki. Rozpoczynamy zejście dość niewygodną ale pozbawioną trudności technicznych ścieżką w kierunku Kotliny pod Rohatką i dna Doliny Staroleśnej.

Szlak prowadzi nas obok Zbójnickich Stawów do Schroniska Zbójnickiego. Dalej idziemy do Długiego Stawu a stamtąd stromą ścieżką (napotykamy fragment z łańcuchami) do mostku nad Staroleśnym Potokiem.

Po długim zejściu nasz szlak krzyżuje się z czerwono znakowaną Magistralą Tatrzańską, która prowadzi nas na Hrebienok tuż pod stację kolejki, którą zjedziemy prosto na Stary Smokowiec .