Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Z czym kojarzymy biuro detektywistyczne

Z czym kojarzymy biuro detektywistyczne

Poniedziałek 6 maja 2013, przez Haidi

Przywołując na myśl ‘biuro detektywistyczne’, najprostszym obrazem pojawiającym się w naszej głowie zdaje się być postać osławionego detektywa Sherlocka Holmesa dumającego nad pewną zagadkową sprawą przy swoim ciężkim, ciemnobrązowym biurku.

Prywatny detektyw kojarzy nam się z szarym prochowcem, fajką ogromną lupą oraz tajemniczymi morderstwami. Ile wspólnego ma praca współczesnego detektywa z pracą detektywa z XIXw.? Niestety niewiele. Szary prochowiec oraz lupa odeszły do lamusa; dziś żadne biuro detektywistyczne nie odniesie sukcesu bez odpowiedniego sprzętu.
Na stronie należącej do pewnego prywatnego detektywa z Warszawy możemy odnaleźć informacje dotyczące rodzaju sprzętu oraz technik, jakimi posługują się detektywi, m.in.: pluskwy, minikamery, mikrokamery, podsłuchy telefonu, komputera, wykrywacze podsłuchu, zagłuszacze, a nawet okulary pozwalające na wgląd w niektóre typy tkanin. Techniki używane przez detektywów również znacznie odbiegają od tych stereotypowych, wyidealizowanych, którymi karmi nas telewizja.
Niestety, w realnym życiu przesłuchanie czy podsłuchanie nie wystarcza aby dociec prawdy. Kiedy zatrudniamy prywatnego detektywa musimy się liczyć z długością i wieloetapowością całego procesu, który zaczyna się od wstępnego rozpoznania, zbudowania obszernego planu działań, a dopiero potem realizacji, która z przypadkowością przedstawioną w serialowym świecie nie ma nic wspólnego. Warto zatem traktować wszelkie obrazy, które znamy z książek, bądź telewizji z przymrużeniem oka oraz ogromną dozą dystansu, gdyż są to dwa odrębne światy: fikcji i rzeczywistości.