Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Wytwarzanie brykietu z odpadów z produkcji tartacznej.

Wytwarzanie brykietu z odpadów z produkcji tartacznej.

Piątek 3 stycznia 2020, przez Artsites

Produkcja stolarska oraz tartaczna, wytwarza bardzo duże ilości odpadu drzewnego pod postacią wiórów, zrębków i trocin, z którymi dotychczas nie za bardzo było co robić. Postęp technologiczny jednakże zapewnił nam szerokie możliwości w wielu branżach. Także tutaj pojawiła się możliwość wykorzystania tych wszystkich odpadów, przede wszystkim poprzez ich przetworzenie w brykiet drzewny czy też pellety drzewne. Są to dwa bardzo popularne materiały opałowe do domowych kotłowni, charakteryzujące się dobrymi parametrami spalania, oraz niskim poziomem emisyjności CO2, oraz pyłów zawieszonych. Warto więc zwrócić uwagę na produkcję brykietu drzewnego, gdyż może to być bardzo dobrym rozwiązaniem zastępującym spalanie węgla kamiennego w celach grzewczych.

Przygotowanie produkcji brykietu drzewnego.

Przede wszystkim, warto zwrócić tutaj uwagę na fakt, iż produkcja brykietu drzewnego nie jest nadzwyczaj wymagająca jeśli chodzi o niezbędne przygotowania. Najważniejsze jest tutaj zagwarantowanie odpowiedniej infrastruktury. Trzeba zadbać o to, aby pomieszczenia produkcyjne oraz magazynowe były zabezpieczone przed negatywnym wpływem wilgoci. Jest ona bowiem największym wrogiem brykietu, oraz samego procesu jego produkowania. Przede wszystkim będzie negatywnie wpływać na scalenie brykietu w kostkach. Jest to bowiem realizowane w oparciu o klejenie naturalną żywicą, wyciskaną z drewna w procesie formowania brykietu. Jeśli w tym czasie do żywicy domiesza się nazbyt duża ilość wody, niestety wiązanie będzie zbyt słabe. Aby uniknąć takich problemów, proces brykietowania realizowany jest przy udziale wysokiej temperatury, która ma za zadanie odparować nadmierną ilość wilgoci. Jednakże nie jesteśmy w stanie odparować jej w całości, jeśli materiał wsadowy będzie nazbyt wilgotny. Maksymalny, dopuszczalny poziom wilgoci wynosi tutaj do 10%. Powyżej tego pułapu, produkcja nie zapewni nam wystarczająco dobrych efektów.

Niezbędne inwestycje.

Trzeba będzie więc zainwestować przede wszystkim w odpowiednią infrastrukturę, która zagwarantuje dogodne warunki do produkcji oraz magazynowania brykietu, oraz materiału wsadowego. Do tego oczywiście niezbędne będą nowoczesne brykieciarki, które umożliwią skuteczną realizację procesu produkcji. Jest to o tyle istotne, iż współczesny rynek ma spore wymagania w tym zakresie. Nowoczesne brykieciarki zaś, pozwalają nam na wytwarzanie brykietu drzewnego w zróżnicowanym kształcie. Możemy więc wytwarzać brykiet w kształcie klasycznych kotek, ale również wałeczków o większej długości, które perfekcyjnie sprawdzają się w piecach kominkowych, imitując naturalne gałęzie drewniane. Do tego wytwarzane są także okrągłe klocki brykietu, stosowane w dużych kotłach centralnego ogrzewania. W każdym razie, trzeba przyznać, iż będziemy dzięki temu rozwiązaniu mogli ogrzewać nasze domy w o wiele bardziej ekologiczny sposób.