Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Wykupienie ubezpieczenia rolniczego.

Wykupienie ubezpieczenia rolniczego.

Niedziela 27 czerwca 2021, przez Artsites

Rozsądne wykupienie ubezpieczenia rolniczego to przede wszystkim wyszukanie właściwej oferty. Jest bowiem tak, iż prawo w kraju nakłada na większe gospodarstwa rolnego obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC, oraz ubezpieczenie zabudowań gospodarczych, ale nie narzuca ubezpieczalni, w której należy polisę wykupić. Każdy rolnik ma więc wybór i może samodzielnie zdecydować o tym, w jakiej ubezpieczalni wykupi ubezpieczenie, i z którego dokładniej pakietu skorzysta. Warto jednak podkreślić, iż nie zawsze jest tak, iż najtańsza polisa będzie odpowiednia. Wykupienie ubezpieczenia rolniczego wymaga zastanowienia się i dokładnej analizy sytuacji gospodarstwa. Dzięki temu bowiem, będzie można dobrać odpowiedni pakiet ubezpieczeniowy.

W jakich warunkach, wykupienie ubezpieczenia rolniczego jest obowiązkowe?

Przede wszystkim, musimy sobie określić, w jakich sytuacjach, wykupienie ubezpieczenia rolniczego będzie obowiązkowe. Mamy tutaj bowiem dość jasne i wyraźne przepisy prawa, zawarte w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunalnych. Dość jasno wskazuje ona, iż pod obowiązkowe ubezpieczenie rolnicze podlegają rolnicy którzy:

  • Prowadzą gospodarstwo rolne na powierzchni przekraczającej 1 ha upraw rolnych.
  • Są w świetle prawa osobami fizycznymi.
  • Przynajmniej w części rozliczają się za pośrednictwem podatku rolnego.

W przypadku mniejszych gospodarstw będziemy mieć do czynienia z dobrowolnością wykupienia ubezpieczeń. Co ważne, nawet jeśli nie jest to obowiązkowe, warto skorzystać z takich formy ubezpieczenia, bowiem pozwala to na zabezpieczenie gospodarstwa przed koniecznością ponoszenia kosztów z tytułu wypłaty zadośćuczynienia na rzecz osób trzecich, poszkodowanych w wyniku prowadzenia działalności rolnej.

Koszty wykupienia OC rolnika.

Samo wykupienie ubezpieczenia rolniczego będzie przede wszystkim zabezpieczeniem dla gospodarstwa. Warto jednak pamiętać, iż dobrze dopasowana polisa podnosi znacznie poziom bezpieczeństwa. Jest to istotne, bowiem każde gospodarstwo rolne prowadzi odmienną działalności. Co za tym idzie, także zagrożenia będą zupełnie inne. Koniecznością jest tutaj więc wnikliwa analiza zagrożeń w przypadku danego gospodarstwa, aby dobrać taką polisę, która zagwarantuje zabezpieczenie w obliczu każdego z występujących zagrożeń.
Trzeba także podkreślić, iż cena za ubezpieczenie OC rolnika nie należy do najbardziej wygórowanych. Jest ona wyliczana na podstawie zagrożeń, oraz powierzchni gospodarstwa. Z reguły jednak wygląda to tak, iż najmniejsze gospodarstwa, które ledwo co przekraczają 1 ha powierzchni, będą płacić ubezpieczenie OC w wysokości nie większej niż około 150 PLN rocznie.

Podsumowanie.

Należy więc powiedzieć, iż wykupienie ubezpieczenia rolniczego nie jest niczym wyjątkowo kosztownym. W większości przypadków są to bardzo niskie kwoty opłaty rocznej, które jednak przekładają na wysoki poziom bezpieczeństwa gospodarstwa rolnego. Nie warto więc szukać tutaj oszczędności, tylko starannie i wnikliwe oszacować zagrożenia, oraz wykupić polisę OC, które w pełni zabezpieczy nas przed pojawiającymi się zagrożeniami.