Internetowy poradnik

Strona główna > Finanse > Wybór kredytu hipotecznego – na co warto uważać?

Wybór kredytu hipotecznego – na co warto uważać?

Czwartek 9 lipca 2015, przez admin

Każdy z nas marzy o własnych czterech kątach, jednak niestety najczęściej nie mamy aż tak dużej gotówki na ważną dla nas inwestycję. Warto pomóc sobie bankową gotówką czyli skorzystać z kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny to nic innego ja najszybszy i najlepszy sposób na własne mieszkanie. Bardzo mała liczba osób może sobie pozwolić na zakup mieszkania, domu lub działki za własne zaoszczędzone pieniądze. Właśnie tanie kredyty mieszkaniowe udzielane przez banki są dla większości osób jedynym i jednocześnie bardzo korzystnym rozwiązaniem. Po pierwsze pozwalają nam mieszkać na swoim, a po drugie umożliwiają spłacanie długu w ratach rozłożonych na wiele lat. Zanim jednak zwiążemy się z bankiem na tak długo, dokładnie przeanalizujmy wszystkie oferty.

Na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru kredytu?

Kluczową wartością, na jaką szczególnie powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru kredytu hipotecznego jest wysokość oprocentowania. To od niego głównie zależy całkowity koszt naszego zobowiązania.

Czas trwania kredytu a wysokość raty

Tutaj musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych zależności:

  • im krótszy okres kredytowania, tym mniejszy koszt kredytu (zapłacisz mniej odsetek)
  • im krótszy okres kredytowania, tym wyższa rata
  • im krótszy okres kredytowania, tym trudniej otrzymać kredyt
  • im krótszy okres kredytowania, tym szybciej będziesz mieć to za sobą

Dlatego warto dokładnie przeanalizować to na ile lat chcemy zaciągnąć kredyt oraz czy ewentualnie jest możliwość dokonania wcześniejszej spłaty.

Pamiętaj o prowizji

Z naszego punktu widzenia równie istotna jest wysokość prowizji pobieranej przez instytucję finansową za udzielenie kredytu. Jest to jednorazowa opłata, której wysokość zależy od wnioskowanej przez nas kwoty zobowiązania. Zazwyczaj waha się ona w granicach od 0% do 3 %. Jeżeli chcemy otrzymać bardzo duży kredyt, prowizja może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Musimy zatem dokładnie weryfikować wymagania banku.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Jeżeli zaciągając kredyt posiadamy niski wkład własny, będziemy musieli zapłacić również za ubezpieczenie. Najczęściej jest do około 3,5% kwoty, której brakuje klientowi do uzyskania wymaganego przez bank wkładu własnego.

Wakacje kredytowe

Mianem wakacji kredytowych określana jest, uwzględniona w umowie z bankiem, możliwość ominięcia spłaty jednej lub kilku rat kredytu hipotecznego. Warto jednak podkreślić, że jest to jedynie zawieszenie spłaty miesięcznego zobowiązania. Najczęściej banki proponują swoim klientom możliwość zawieszenia jednej raty – raz w roku. Trudno jest przewidzieć, w jakiej sytuacji znajdziemy się w przyszłości, zatem taka możliwość może być bardzo pomocna.

Zatem jak zacząć poszukiwania odpowiedniego kredytu? Opinie naszych znajomych, członków rodziny czy też obcych osób na forach internetowych, podpowiedzą nam, z jakiej oferty kredytu rzeczywiście warto skorzystać i dlaczego. Powinniśmy również sprawdzić dostępne w Internecie rankingi najlepszych kredytów a dopiero później udać się do oddziału banku.