Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Wybierzmy się na Ukrainę do Lwowa?

Wybierzmy się na Ukrainę do Lwowa?

Sobota 18 marca 2017, przez admin

Ukraina to przepiękny, a jednocześnie wyjątkowo zróżnicowany kraj, pełen kontrastów i sprzeczności. Na Ukrainie znajdziemy wspaniałe plaże nad morzem Czarnym, bezkresne stepy, możemy odwiedzić przepiękne miasta bądź zdobywać karpackie szczyty... Wycieczki na Ukrainę popularne są w każdej porze roku.

Miasto pełne sprzeczność i sentymentów

Lwów to miasto wyjątkowe dla wszystkich Polaków. Z racji położenia na siedmiu wzgórzach bardzo często jest porównywane do Rzymu... We Lwowie historię widać niemal na każdej ulic, bez problemu znajdziemy tu ślady wieloletniej obecności Polaków, Austriaków, Żydów oraz oczywiście Rusinów.

W okresie między wojennym Lwów był trzecim pod względem liczebności miastem w Polsce. W latach dwudziestych o miasto wybuchły walki o miasto. Obrońcy Lwowa starli się z Armią Czerwoną. Największą pamiątka po tym wydarzeniu jest Cmentarz Orląt Lwowskich. Ale Lwów to nie bolesna przeszłość... Obecnie w miasto jest głównym skupiskiem mniejszości polskiej na Ukrainie.

Galicyjska Perła we Lwowie

We Lwowie możemy przede wszystkim podziwiać piękną architekturę i dobrze się bawić. Miejska starówka już w 1992 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Każdy odwiedzający miasto bez wątpienia powinien odwiedzić Bazylikę archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, zwaną przez miejscowych Katedrą Łacińską. Katedrę wybudowano w stylu gotyckim, jest to jeden z najstarszych kościołów we Lwowie. Katedrę otaczają kaplice, jedną z piękniejszych jest kaplica Boimów. Kaplica została wybudowana w stylu manierystycznym, na planie kwadratu. Kaplica do XVIII wieku znajdowała się pod zarządem rodziny Boimów, następnie przeszła pod zarząd Katedry Łacińskiej. Niestety w roku 1945 została zamknięta, stopniowo niszczała ponieważ nikt jej konserwował. Na szczęście w latach 60 kaplica stała się odziałem Lwowskiej Galerii Obrazów. To prawdziwa perła Lwowskiej architektury.

Miłośnicy spacerów również znajdą coś dla siebie. Mogą odwiedzić wzgórze Wysoki Zamek. Niestety na Wysokim Zamku żadnej budowli nie zobaczymy. Jej brak zrekompensuje nam z pewnością przepiękny widok na panoramę Miasta. Zmęczeni wędrówkami możemy odpocząć w jednej z wielu knajpek na starym mieście. Nie musimy martwić się o ceny, zazwyczaj są bardzo przystępne dla polskiej kieszeni.

Lwów to miasto niezwykłe i magiczne. Niemal od razu zapada człowiekowi w serce, kto raz był we Lwowie nigdy nie zapomni tego miasta. To świetna baza wypadowa, z której można urządzać dalsze wycieczki do Lwowa z Lublina. A do obejrzenia jest na prawdę wiele...