Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Wybieramy stomatologa dziecięcego

Wybieramy stomatologa dziecięcego

Piątek 7 września 2018, przez admin

Wizyta u dentysty to traumatyczne przeżycie dla wielu dorosłych osób, a co dopiero dla dzieci.

Niestety, jeśli chcemy, aby nasze pociechy miały zdrowe zęby i piękny uśmiech powinniśmy już od najmłodszych lat zaprowadzać je do specjalisty, aby uniknąć kłopotliwych ubytków w uzębieniu. To, czy nasze dziecko będzie chętnie uczęszczać do stomatologa należy od wielu czynników, dlatego warto wybrać specjalistę, który ma dobre podejście do małych pacjentów.

Prywatnie czy na fundusz?

Na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy stać nas na to, aby regularnie odwiedzać prywatny gabinet stomatologiczny z naszym dzieckiem czy raczej wolimy zapisać się do publicznej przychodni. Druga opcja w przypadku niepełnoletnich obywateli jest darmowa, jednak ze względu na ograniczone fundusze w placówkach pracuje mniej osób, przez co kolejki do specjalisty są bardzo długie. Poza tym nie w każdej przychodni państwowej dostępny jest stomatolog dziecięcy, który ma odpowiednie podejście do małych pacjentów i dużą dozę cierpliwości. W prywatnym gabinecie możemy przebierać wśród lekarzy, zapisując dziecko do specjalisty znającego się naprawdę na rzeczy. Warto też pamiętać, że w publicznej placówce nadal wielu dentystów leczy zęby na podstawie oględzin zewnętrznych. Z kolei w gabinecie prywatnym standardem jest wykonanie RTG zębów, na którego podstawie tworzona jest karta dentystyczna pacjenta.

Wybieramy najlepszego specjalistę

Jeżeli decydujemy się na zapisanie dziecka do gabinetu prywatnego, raczej nie powinniśmy wybierać pierwszego z brzegu. Oczywiście, wizyta w placówce znajdującej się blisko naszego miejsca zamieszkania pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu, jednak lepiej stracić pół godziny na dojazdy, aby mieć pewność, że nowy dentysta rzeczywiście będzie potrafił postępować z naszym dzieckiem. Jeżeli interesuje nas wyłącznie stomatologia zachowawcza nie powinniśmy zbyt wiele zapłacić za leczenie, szczególnie jeśli będziemy badać uzębienie dziecka regularnie. Nieco większym wydatkiem będzie natomiast aparat ortodontyczny, na szczęście wielu specjalistów oferuje jego założenie w ramach płatności ratalnej. Aparat może się okazać prawdziwym wybawieniem dla dziecka, dzięki niemu uzębienie naszej pociechy będzie idealnie proste.