Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Wszystko o anoreksji

Wszystko o anoreksji

Poniedziałek 18 kwietnia 2016, przez Marek Konieczny

W ciągu ostatnich lat nastała moda na prowadzenie zdrowego trybu życia, dlatego wszyscy staramy się ją stosować. Wyłączamy ze swojej diety przetworzone produkty i kontrolujemy wagę, by była ona prawidłowa. Niestety, przesadne przejmowanie się własnym wyglądem może czasem przynieść więcej szkód, aniżeli pożytku. To właśnie to doprowadza bowiem ludzi do choroby, jaką jest anoreksja. Dowiedzmy się więc o niej czegoś więcej.

Czym jest anoreksja?
Anoreksja jest zaburzeniem odżywiania. Inaczej nazywana jest jadłowstrętem psychicznym. Wbrew pozorom to bardzo poważna choroba, która nierzadko doprowadza do śmierci lub całkowitego wyniszczenia organizmu. Objawia się przesadnym dbaniem o własny wygląd, niejedzeniem, ćwiczeniem ponad swoje siły, wstrętem do żywności i wstrętem do samego siebie. Przyczyny choroby mogą być bardzo różne i najczęściej są one związane z niską samooceną danej osoby. Często ludzie w jej otoczeniu mogą nie zauważać problemu, co jeszcze bardziej pogarsza stadium choroby.

Kto narażony jest na anoreksję?
Zaburzenia odżywiania zwykle kojarzone są z przedstawicielkami płci żeńskiej. Okazuje się jednak, że mężczyźni, a w szczególności młodzi chłopcy także zapadają na anoreksję. Najczęściej jednak chorymi są młode dziewczyny, które nie akceptują własnego ciała oraz własnego wyglądu. Chcą wpasować się w resztę społeczeństwa i pragną być doceniane za swoją prezencję. Niejednokrotnie porównują swój wygląd z ciałem idealnych, wychudzonych modelek, na które natrafiają w kolorowych magazynach i telewizji. Przez to mają zaburzony obraz prawidłowej sylwetki i ciągle uważają, że są za grube, nawet po zrzuceniu kilogramów. Oczywiście anoreksja najczęściej tyczy się młodych osób, jednak może spotkać także starszych ludzi.

Leczenie anoreksji
Leczenie anoreksji jest niezwykle trudne, gdyż to choroba nie tyle fizyczna, co po prostu psychiczna. Aby się jej pozbyć, trzeba jak najszybciej zwrócić się do odpowiedniego ośrodka. Są już specjalne ośrodki dla pacjentów zmagających się z anoreksją i to właśnie w nich leczenie przynosi najlepsze rezultaty. Osoby dostają wtedy odpowiednio ułożoną dietę i na nowo uczą się jeść. Nie mogą robić tego zbyt szybko, dlatego cały proces następuje powoli. Oprócz tego w ośrodkach regularnie prowadzone są terapie, na których pacjenci odnajdują przyczyny swoich problemów. Mogą także zapoznać się z historiami innych osób, by później móc się z takimi ludźmi wzajemnie wspierać. To ważne jednak, aby sam chory chciał się wyleczyć i odkrył to, że w ogóle jest chory. Często bowiem anorektycy nie przyjmują tego do wiadomości.

Niewątpliwie anoreksja jest jedną z częściej występujących chorób w dzisiejszych czasach. Nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a zdarza się, że i do śmierci. Anorektycy muszą więc jak najszybciej rozpocząć właściwe leczenie i zyskać odpowiednie wsparcie, by wytrwać w swoich postanowieniach. Tylko wtedy są w stanie naprawić swój stan psychiczny, aby zacząć w ogóle walczyć z tą ciężką chorobą.