Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Wkręty do drewna – czym się charakteryzują i do czego można je (...)

Wkręty do drewna – czym się charakteryzują i do czego można je wykorzystać?

Sobota 7 lipca 2018, przez admin

Konstrukcje drewniane niezmiennie od lat cieszą się ogromną popularnością. Jednak by cechowały się one dużą wytrzymałością, do łączenia poszczególnych elementów należy wykorzystać specjalne, przeznaczone do tego mocowania. W tej roli doskonale sprawdzą się zwłaszcza wkręty hartowane do drewna.

Drewno jest materiałem chętnie wykorzystywanym zarówno podczas wykańczania wnętrz, jak i urządzania ogrodów. Choć jest ono piękne, zwykle posiada dość delikatną powierzchnię, którą nieodpowiednie mocowania mogą trwale uszkodzić. Z tego powodu do łączenia elementów drewnianych, drewnopodobnych czy przytwierdzania części konstrukcji do drewnianego stelaża najlepiej użyć specjalnych wkrętów hartowanych.

Jak zbudowane są wkręty do drewna?

Wszystkie wkręty do drewna mają ostro zakończoną końcówkę. Taka budowa pozwala na wkręcanie ich bezpośrednio w powierzchnię, bez konieczności wcześniejszego nawiercania otworu. Dzięki temu wkręt lepiej się utrzyma, a ponadto zmniejsza się ryzyko rozwarstwienia drewna.

Musisz też wiedzieć, że dostępne na rynku wkręty do drewna mogą mieć różną długość i grubość – ich wybór powinien być uzależniony głównie od właściwości materiału, w jakim zamierzasz je zastosować. Przykładowo, wkręty z mniejszą ilością zwojów umożliwiają lepsze dociśnięcie do siebie łączonych materiałów.

Zastosowanie wkrętów do drewna

Jak zostało wspomniane, wkręty hartowane do drewna przydadzą ci się przede wszystkim do łączenia elementów drewnianych oraz drewnopodobnych. Warto jednak dodać, że przy ich pomocy do drewna możesz też zamocować płyty gipsowo-kartonowe, elementy wykonane z tworzyw sztucznych czy fragmenty konstrukcji z miękkiego kamienia.

W praktyce oznacza to, że wkręty hartowane do drewna możesz wykorzystać podczas skręcania mebli, mocowania półek na ścianach oraz montażu ościeżnic czy zawiasów. Wkręty są wykonane ze stali, więc stworzenie w ten sposób łączenie będzie charakteryzowało się dużą wytrzymałością. Co więcej, zostały one dodatkowo zabezpieczone – dzięki temu są odporne na działanie wilgoci, nie poddają się korozji i długo pozostają w niezmienionym stanie, więc z powodzeniem możesz ich używać również na zewnątrz.

W ofercie sklepów budowlanych dostępne są także wkręty ze stali podwójnie hartowanej, które idealnie sprawdzą się podczas pracy z twardym drewnem. Warto też wspomnieć o wkrętach samowiercących, które mogą ci się przydać podczas przytwierdzania blach do konstrukcji drewnianych.

Dlaczego należy stosować specjalne wkręty do drewna?

Zastanawiasz się jednak, czy zamiast specjalnych wkrętów do drewna możesz wykorzystać przykładowo modele do metalu? Choć na pierwszy rzut oka wyglądają one bardzo podobnie, ich budowa jest zróżnicowana, co z kolei determinuje ich zastosowanie. Poszczególne rodzaje wkrętów są dostosowane do określonej twardości i wytrzymałości łączonych materiałów. Używając nieodpowiednich wkrętów, tworzenie mocowań będzie nie tylko trudniejsze – w ten sposób możesz trwale uszkodzić daną powierzchnię.