Internetowy poradnik

Strona główna > Finanse > Wiosna dla Polaków za granicą

Wiosna dla Polaków za granicą

Środa 22 maja 2013, przez pozycjaseo

Wiosna rozpoczęła się już na dobre. Skończył się czas beztroskiego odpoczynku, powrotów do domu, do rodziny. Niestety, ale co dobre szybko się kończy, dlatego też warto już teraz zrobić sobie noworoczny plan pracy i działania, aby później nie okazało się, że zapomnieliśmy o wielu rzeczach, które można było zrobić i które pozwoliłyby nam zaoszczędzić trochę grosza. Tak jest na przykład w przypadku wyjazdów zagranicznych.

zwrot podatku z AustriiLudzie wyjeżdżają deklarując się, że zrobią bardzo wiele rzeczy i zaoszczędzą pieniądze, po czym wracają z prawie pustymi kieszeniami nie mając pomysłu co dalej. A przecież jest tyle alternatyw. Dla osób wyjeżdżających za odrę może to być na przykład zwrot podatku z Austrii, dla osób pracujących w Austrii możliwość starania się o zasiłek rodzinny, a dla brytyjskich emigrantów benefity na dzieci lub zdrowotne.

Tak wiele jest możliwości za granicą, że czasem aż trudno jest o wszystkim pamiętać. Dlatego dobrze byłoby robić plan roczny, półroczny lub kwartalny, gdzie będziemy mogli szczegółowo notować swoje postanowienia. Wtedy wspomniany przed chwilą zwrot podatku z Austrii czy inna forma korzyści finansowej będzie dla nas tylko formalnością. W dzisiejszych czasach bardzo wiele instytucji zajmuje się tego typu rozliczeniami. Pomagając emigrantom mogą oni na bieżąco śledzić poczynania Polaków za granicą. Wpływa to bardzo korzystnie na późniejsze statystyki migracyjne.

Wbrew pozorom praca za granicą nie jest taka trudna. Największy problem to przyzwyczajenie się do nowego miejsca, do rozłąki z najbliższymi, no i język - bariera językowa bywa czasami bardzo uciążliwa. Dlatego też rozliczenie podatkowe, czy zwrot podatku z Austrii czy innego kraju uzyskuje się dopiero po powrocie do Polski, a formalności załatwić można w polskich biurach podatku zagranicznego. Nie warto zwlekać.