Internetowy poradnik

Strona główna > Rodzina > Wiosenna wymiana opon

Wiosenna wymiana opon

Poniedziałek 3 marca 2014, przez admin

Wiosna to czas, w którym samochód wymaga specjalnych zabiegów, aby mógł cieszyć nas swoją bezawaryjnością i radością z prowadzenia. Oprócz typowych przeglądów podzespołów odpowiedzialnych za prowadzenie, należy zadbać o oczyszczenie nadwozia z zalegającej w zakamarkach soli i błota pośniegowego, czy też przejrzeć układ klimatyzacji. Ważną rzeczą, którą powinniśmy się zająć w pierwszej kolejności, są jednak opony. To właśnie na wiosnę panuje największy ruch u wulkanizatorów i w punktach handlujących ogumieniem.

Ogumienie sezonowe

Moglibyśmy się tutaj rozwodzić, dlaczego powinniśmy stosować sezonowe ogumienie, przytaczając wyniki niezależnych testów i liczne opinie ekspertów. Krótsza droga hamowania, lepsza przyczepność na drodze, czy wreszcie mniejsze zużycie paliwa i bieżnika opon. Wszystko to wpływa na nasze bezpieczeństwo i nie powinniśmy na tym oszczędzać. Wystarczy, że raz będziemy mieli okazję przejechać się samochodem na nieodpowiednich oponach i niepotrzebne staną się wszystkie porównania. Własnych odczuć nie da się oszukać. Na rynku są oczywiście dostępne opony wielosezonowe, jednak przeważnie swoimi właściwościami nie dorównują sezonowym odpowiednikom.

Opony przez Internet?

Wiele osób ciągle nie jest przekonanych do zakupu ogumienia przez Internet. Boją się, że zostaną oszukani i nieuczciwi sprzedawcy wyślą im stare, czy też zużyte opony zamiast nowych. Warto jednak wiedzieć, że na każdej oponie wybita jest data produkcji obejmująca rok i miesiąc. To właśnie w tradycyjnych punktach handlujących ogumieniem używanym zdarzają się przypadki startych oznaczeń. Najczęściej patrzy się na stan bieżnika, a pomija ich wiek. Jest to zasadniczy błąd, gdyż producenci opon zalecają wymianę ogumienia starszego niż dziesięć lat ze względu na starzejącą się gumę i tym samym spadek jej właściwości trakcyjnych. W wielu przypadkach to właśnie przez Internet uda nam się zakupić opony znacznie taniej, a często, jak na przykład w Oponeo.PL S.A, zostaną nam one dostarczone do domu bezpłatnie. Co więcej, zgodnie z polskim prawem przy zakupie przez Internet mamy możliwość zwrotu nieużywanego towaru do dziecięciu dni bez podania przyczyny.