Internetowy poradnik

Strona główna > Zakupy > „Wielorazowość” – czy jest sens?

„Wielorazowość” – czy jest sens?

Poniedziałek 26 maja 2014, przez texbart

Słyszeliście Państwo kiedyś o popularnym powiedzeniu „kiedyś będę tak bogaty, że jednorazówkami będę golił się tylko raz?”. To doskonale oddaje obraz społeczeństwa, które naprzeciw wszystkiemu ma swój własny rozum i maszynkę jednorazową używa dopóki po prostu jest dobra. Sam, chociaż zakup jednorazówek na cały miesiąc nie jest specjalnie duży wydatek, uważam to za wyrzucanie pieniędzy w błoto. To tak jakby wyrzucić telewizor do śmieci po skończeniu okresu gwarancyjnego, pomimo, że ten jest jeszcze całkiem dobry. Tak się po prostu nie godzi.

Ok., jednak zaraz nasuwa się na myśl kolejne powiedzenie – „nie stać mnie na tanie rzeczy”. Ponieważ niedawno zostałem wujkiem podam przykład pieluch wielorazowych, aby rzucić nieco więcej światła na ten jakże fascynujący temat. Podejrzewam, że każdy młody człowiek, który ostatnimi czasy został szczęśliwym rodzicem orientuje się co to jest budżet miesięczny, liczenie środków na kartce, czy też strach przed pytaniem „czy wystarczy do wypłaty?”. Oto Polska właśnie. Jednakże pomińmy temat polityczno-ekonomiczny a skupy się na prostym rachunku ekonomicznym.

Za 65 zł młody rodzic kupi średnio paczkę pieluch jednorazowych, które w zależności od możliwości trawiennych małego dziecka wystarczą na ok. miesiąc. Dodajmy do tego, że jakość materiału z którego wyprodukowano owe pieluchy nie jest szczególnie przyjazna dla zdrowia skóry dziecka. Kłaniają nam się materiały sztuczne. Z drugiej strony na rynku coraz częściej oferowane są pieluchy wielorazowe z włókien bambusowych. O rewelacyjnych właściwościach tego materiału nie muszę specjalnie przekonywać. Jeżeli jednak, to pokrótce (resztę doczytajcie Państwo w innym artykule) – antybakteryjne, hipoalergiczne, delikatne w dotyku niczym jedwab. Średnia cena jednej pieluchy bambusowej to ok. 25 złotych. Wydaje się to bardzo dużo w porównaniu do całej paczki jednorazówek. Jednakże…

… mamy pewność, że dziecku nic nie grozi, to raz. Dwa, to pielucha wielorazowa, wytrzyma olbrzymie ilości prań. Nawet przy zakupie kilku sztuk, doliczeniu kosztów proszku, wody oraz prądu, i tak rachunek ekonomiczny wychodzi na plus dla pieluch wielorazowych.

Mam nadzieję, że Państwa przekonałem. Naprawdę, warto spróbować. Więcej informacji na temat pieluch wielorazowych znajdziecie pod adresem http://bamboo-line.pl