Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Wielki Kopieniec

Wielki Kopieniec

Pasmo reglowe W Tatrach

Piątek 14 marca 2014, przez natatry

Wielki Kopieniec jest dwuwierzchołkowym szczytem reglowym o wysokości 1328 m n.p.n. Góruje on od wschodu nad Olczyską Doliną.

W dawnych czasach był intensywnie wypasany z racji, że był częścią rozległej hali Kopieniec. Gdy Tatrzański Park Narodowy postanowił włączyć Hale do terytorium parku, wypas został zawieszony, zaczęto za to odnawiać roślinność, która została wyniszczona. Wcześniej używane polany zaczęły zarastać. Obecnie na stokach Wielkiego Kopieńca porasta las świerkowy. Odkryty zostaje tylko wierzchołek góry i pobliska, wielka Polana Kopieniec.

W okolicach szczytu, a dokładnie w Dolinie Olczyskiej 11 sierpnia 1994 rozbił się śmigłowiec należący do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który brał udział w akcji ratunkowej. W katastrofie zginęły 4 osoby, byli to ratownicy i piloci helikoptera.

Na polanie można spotkać kilkanaście drewnianych chałup, które są pozostałością po wielkiej osadzie pasterskiej. Od kilku lat na tym obszarze można spotkać kilka chat, w których górale sprzedają kozie sery i oscypki. Wypasa się również kilkanaście owiec. Stoi również zagroda w której mieszkają psy pasterskie.

Wielki Kopieniec zaraz po Gęsiej Szyi i szlaku na Sarnią Skałę jest najbardziej interesującym miejscem, jeżeli chodzi o pasmo reglowe.

Przez szczyt przebiega zielony szlak prowadzący z Toporowej Cyrhli do Jaszczurówki. Przejście trasy zajmie nam ponad dwie godziny spacerowym tempem. Przed wierzchołkiem Kopieńca szlak rozdziela się na dwie części, jedna droga prowadzi przez wapienny szczyt, druga zaś prowadzi przez Polane Kopieniec.

Szlak jest warty polecenia głównie z uwagi na świetny punkt widokowy. Trasa jest bardzo łatwa, dostępna dla każdego w lecie, natomiast w zimie pewne kłopoty może sprawić tylko finałowe podejście na szczyt.

Wycieczka na opisywany szczyt może okazać się idealną rozgrzewką przed trudniejszymi wyprawami, dlatego warto wybrać ją na pierwszy lub drugi dzień pobytu w Tatrach. To również dobra okazja na rodzinny i całodniowy spacer.

Z Wielkiego Kopieńca roztacza się przepiękna panorama Tatr. W pogodne dni doskonale widać także Czerwone Wierchy i Giewont oraz Podhale.