Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Weekend w Krakowie - co warto zobaczyć? jak imprezować?

Weekend w Krakowie - co warto zobaczyć? jak imprezować?

Czwartek 20 lutego 2020, przez Marek Konieczny

Magiczny Krakow- tak Polacy nazywają swoją starożytną stolicę (Warszawa przejęła ją dopiero w 1596 roku), a epitet ten pasuje na więcej niż jeden sposób.

"Magiczny Kraków" - tak Polacy nazywają swoją starożytną stolicę (Warszawa przejęła ją dopiero w 1596 roku), a epitet ten pasuje na więcej niż jeden sposób. Owszem, istnieją opowieści o szewcach zabijających smoki, alchemikach jeżdżących po mieście na olbrzymich kogutach i diabłach czających się w miejskich piwnicach, ale nie trzeba uciekać się do używania wyobraźni, by doświadczyć magii tego miasta... zobaczycie to w bliźniaczych wieżach św. Bazylice Mariackiej, przeszklonej przez zachodzące słońce, poczujesz to w kawiarniach przy świecach, jak wkładasz do smakowitej szarlotki i grzańca, a w gorące letnie dni wsiąkniesz na malownicze place i podwórka, zimne piwo w Krakowie w ręku.

Przerwa weekendowa w Krakowie
Trzymaj ucho z dala od trąbki.
Po przetrwaniu II wojny światowej, mimo rosnącego w czasach komunizmu ciekawego przydomka zwanego Nową Hutą, Kraków wyszedł z drugiej strony burzliwego XX wieku w zaskakująco dobrej formie. Nic dziwnego, że we wczesnych latach nędzy miasto, z zachowaną średniowieczną starówką, było dobrze i prawdziwie "odkryte" przez Zachód, a stada turystów zaczęły mieć przewagę liczebną nad gołębiami (czy może to heroiczni rycerze?) na Rynku. Z duchowym sercem Polski, Wawelem, siedzącym bezkrytycznie nad Wisłą, a także Kopalnią Soli w Wieliczce i Oświęcimiem w zasięgu ręki, nie ma większego ryzyka, że w niedługim czasie wyjadą. Jeśli planujesz wskoczyć na bandwagon (a ten jest wart przejażdżki!), to najlepszy czas na wyjazd to wiosna lub jesień, kiedy 200 tysięcy dziwnych akademików z miasta daje miastu młodzieńczą energię, a życie nocne jest najbardziej szalone, podczas gdy dla samego śnieżnego romansu grudzień i jarmarki bożonarodzeniowe są również świetną zabawą.

Best of the Beaten Track
Krakowskie Stare Miasto jest pełne wspaniałych widoków, a ciekawi będą nagradzani za wyrzucenie przewodnika i wtykanie nosa w pozornie nieproszące alejki i niepozorne schody. Spośród najsłynniejszych atrakcji kulturalnych miasta zdecydowałabym się na rewelacyjny witraż Stanisława Wyspiańskiego nad ołtarzem Wita Stwosza (znajdujący się odpowiednio w Bazylice św. Franciszka i Mariackiej) - zwłaszcza, że ten pierwszy jest wolny do oglądania! I powiedziałbym, że Muzeum Narodowe, ze swoją kolekcją dwudziestowiecznej sztuki polskiej, po prostu graniczy z Czartoryskim, pomimo tego, że ten ostatni posiada tłumnie odwiedzany zbiór staroegipskich artefaktów i jedno dzieło Da Vinci’ego. Trasa ta daje także możliwość rzucenia okiem na otwartą wspólną Błoń (obok Narodowej), malowniczą, zieloną część miasta i ulubioną z pasami do trzymania.

Kraków break city
Odrobina szkła
Oczywiście byłoby niegrzecznie przyjeżdżać do Krakowa i nie okazywać szacunku starożytnej siedzibie narodu, Wawelu (... a dla Hindusów miejsce spoczynku jednego z siedmiu kamieni czakramów odlanych przez Pana Sziwę). W krypcie kompleksu katedralnego leżą królowie i królowe Polski, warto też wspiąć się na wieżę, by przyjrzeć się dzwonowi Zygmunta. Wyjdź z zamku przez smoczą kryjówkę... wyjdziesz z tej jaskini na dnie Wawelu, gdzie czeka na Ciebie brązowe wcielenie potwora. Napisz "SMOK" do 7168, żeby bestia rozpaliła ogień brzucha!

Przewodnik Hipstera
Przez długi czas Plac Nowy na Kazimierzu był dla krakowskich artystycznych dzieciaków miejscem spotkań i porównywania kryzysów egzystencjalnych, i choć w dzisiejszych czasach można znaleźć więcej przekrojów postaci zamieszkujących te okolice, to jednak wciąż jest tu sporo miejsca dla aspirujących Czechów do lirycznego woskowania w świętej trójcy Alchemii, Singera i Mleczarni. Niestety, coraz trudniej jednak znaleźć takie charyzmatyczne kafejki wśród przygnębiająco formułowanych "modnych" barów, które powstały wokół nich.

Krakowskie wskazówki podróżnicze i rzeczy do zrobienia
Otwarte ponownie jako muzeum historyczne i galeria sztuki nowoczesnej
W dzisiejszych czasach, jeśli chcesz być awangardą w Krakowie, to chyba najlepiej przeprawić się przez rzekę do Podgórza, dzielnicy bardzo wyrównanej (było to przecież miejsce niesławnego getta żydowskiego pod panowaniem hitlerowców), która powoli się odradza (zdjęcia Podgórza tutaj!). Na czele kulturalnej szali stoi Galeria Starmach, Drukarnia Jazz Club (gdzie można usłyszeć nawet koncert "nowej muzyki klezmerskiej") oraz odrestaurowana Fabryka Schindlera, która obecnie stanowi oddział Muzeum Historii i mieści stałą wystawę o okupacyjnym Krakowie. W barze i klubie nocnym znajduje się Forum Przestrzenie, położone nad brzegiem Wisły w dawnym komunistycznym Hotelu Forum. W piękny dzień warto wybrać się na spacer, przez Bednarksi Park, do Kopca Krakusa - pogańskiego grobowca poświęconego księciu Krakowi, z którego roztacza się wspaniały widok na całe miasto.

Doświadczenia i wydarzenia
Kalendarz kulturalny Krakowa z roku na rok staje się coraz grubszy, ale dwa filary, za które warto podróżować to Festiwal Unsound (co roku w październiku) i Miesiąc Fotografii (co roku w maju). Ten pierwszy dostarcza maniakom muzyki elektronicznej

Zobacz więcej ciekawych artykułów na cityon.pl/blog