Strona główna > Turystyka > Wędrując po Granatach
Wędrując po Granatach
Trzy wyjątkowe wierzchołki
Wtorek 28 stycznia 2014, przez
Granaty są skalistym, trój wierzchołkowym masywem położonym w bocznej grani Tatr Wysokich, który jest również częścią grzbiety rozciągniętego od Świnicy przez Zawrat aż do przełęczy Krzyżne.
Granaty są skalistym, trój wierzchołkowym masywem położonym w bocznej grani Tatr Wysokich, który jest również częścią grzbiety rozciągniętego od Świnicy przez Zawrat aż do przełęczy Krzyżne.
Najniższy wierzchołek to Skrajny Granat o wysokości 2225 m n. p.m. Bardziej na południu położony jest Pośredni Granat, ma wysokość ok. 2234 m n. p m., i Granat Zadni (2240 m n. p.m.). Po stronie zachodnie stoki Granatów spadają do Doliny Gąsienicowej. Wschodnie do dolinki Buczynowej.
Grań Granatów stworzona jest ze skał granitowych i mylonitów. Krajobraz typowo górski, czyli skaliste stoki, ostre ściany i strome żleby. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od wyostrzonych wierzchołków, które przypominają Granaty.
W rejony granatów prowadził już w dziewiętnastym wieku przewodnik tatrzański Maciej Sieczka. Od tego nazwiska pochodzi również przełęcz "Zadnia Sieczkowa Przełęcz" rozdzielająca Pośredni i Zadni Granat.
Współcześnie grzbietem przebiega słynna Orla Perć, który stanowi najtrudniejszy znakowany szlak w Tatrach. Odcinek między Granatami jest jednak stosunkowo łatwy w porównaniu do innych fragmentów czerwonej perci.
Znakowany zielony szlak na Zadni Granat prowadzi również z Doliny Gąsienicowej. Na Skrajny Granat prowadzi szlak żółto znakowany, również z Gąsienicowej Doliny, który przechodzi również przez Kozią Dolinkę. Trzeba jednak podkreślić, że są to szlaki przeznaczony dla bardziej doświadczonych turystów, którzy są obyci z górskimi wędrówkami i sporą ekspozycją. Niestety wiele osób wybiera się w rejony Orlej nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie wyprawa w te niebezpieczne rejony. Przez nierozwagę i brawurę ludzi swoje życie muszą narażać ratownicy z TOPR,’u, którzy mogliby w tym czasie pomagać rzeczywiście potrzebującym turystom.
Z Granatów rozciąga się przepiękna panorama górskich części Doliny Gąsienicowej, świetne widać Czarny Staw Gąsienicowy i Kościelec. Odwracając wzrok w drugą stronę naszym oczom ukażę się wspaniała Dolina Pięciu Stawów, Dolina Roztoki, a przy dobrej pogodzie ujrzymy również wierzchołek Rysów.