Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Warszawa jest największym miastem i stolicą...

Warszawa jest największym miastem i stolicą...

Wtorek 1 października 2019, przez Marek Konieczny

Warszawa jest największym miastem i stolicą jednego wspaniałego kraju, Polski! Teraz Twoja wiedza na temat Polski czy Warszawy może być skąpa, ale pozwól nam trochę pomóc. To nieco ponad 260 kilometrów od pięknego (ale zimnego) Bałtyku i 300 kilometrów od Karpat.

Warszawa jest największym miastem i stolicą jednego wspaniałego kraju, Polski! Teraz Twoja wiedza na temat Polski czy Warszawy może być skąpa, ale pozwól nam trochę pomóc. To nieco ponad 260 kilometrów od pięknego (ale zimnego) Bałtyku i 300 kilometrów od Karpat. Jest to jedno z największych miast słowiańskich (na przykład po rosyjskiej Moskwie), a więc liczy 2,666 mln mieszkańców. Teraz, gdybyś spał podczas lotu i przypadkowo obudził się nad Warszawą, pomyślałbyś, że to chyba Nowy Jork, pytasz dlaczego? Ponieważ wzdłuż kilku większych miast europejskich Warszawa ma jeden z największych drapaczy chmur w Europie.

pokochasz zwiedzanie Warszawy

Dla miasta, które nie było niczym innym, jak tylko gruzem 69 lat temu, a następnie przez lata znajdowało się pod rządami radzieckimi, niekoniecznie oczekuje się znalezienia wielu terenów zielonych (bez urazy dla Sowietów, ale myślę tylko o drabowych, szarych rzeczach, jeśli chodzi o nich). A jednak Warszawa jest pełna parków i ogrodów oraz innych terenów zielonych. Żywe przestrzenie zielone też są żywe. Przechadzając się po Łazienkach (Łazienkach Królewskich) w chłodne, niedzielne popołudnie, mój warszawsko-mieszkański przyjaciel Kami i ja natknęliśmy się na koncert Chopina na żywo pod pomnikiem poświęconym rodzimemu kompozytorowi - z setkami widzów. Natknąłem się też na zieleń w Parku Saskim (Ogród Saski), na cmentarzu żydowskim (gdzie zieleń się zarasta), a nawet na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Pyszne jedzenie i restauracje w Warszawie

Jako osoba, która dorastała jedząc dużo polskich i słowackich potraw, nie miałam dość jedzenia w Warszawie. Miałem trochę smacznych pierogów pierwszej nocy w mieście, a potem pozwoliłem Kami przeciągnąć mnie do jak największej liczby "barów mlecznych" (Bar Mleczny). W przeciwieństwie do ich nazwy, bary mleczne nie serwują mleka - serwują tradycyjne (i bardzo tanie) polskie jedzenie, przyrządzane przez wredne polskie panie i wypatroszone na plastikowych sztućcach. Nawet jeśli nie mam pojęcia, co to było w większości (i choć większość z nich nie wyglądała zbyt ładnie), wszystko, czego próbowałem, było pyszne.

Ciekawe atrakcje w Warszawie

Warszawa ma tyle małych dziwactw, które kochałem: Bary mleczne, które przekształcają się ze smutnych radzieckich zszywek w biodrowe, tanie miejsca do jedzenia dla studentów. Surowe dzielnice z kapliczkami do Marii Panny ukryte w alejkach. Piękny ogród na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Małe Muzeum Neonów, w którym znajdują się stare neonowe znaki zdobiące warszawskie ulice. W Warszawie jest tak wiele fajnych detali - i myślę, że to właśnie te szczegóły sprawiły, że najbardziej zakochałem się w mieście.