Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > WC kompaktowy czy podwieszany?

WC kompaktowy czy podwieszany?

Co wybrać

Niedziela 2 czerwca 2013, przez krzysztof

Bardzo często przy wykończeniu mieszkania Warszawa myślimy co wybrać? Czy standardowy kompakt WC, czy też może nowocześniejszy podwieszany. Odpowiedź nie zawsze jest taka prosta. By wybór ułatwić postanowiłem porównać dwa zestawy ze sobą.

WC z sedesem podwieszanym

ZALETY

Pierwszą i największą zaletą WC podwieszanego jest czystość. Dużo łatwiej zachować czystość pod sedesem. Wystarczy wyczyścić pod nim podłogę.

Druga zaleta to na pewno elegancki wygląd. Rezerwuar i instalacja jest zupełnie nie widoczna.

Sporo osób przy wyborze WC podwieszanego obawia się, że w razie popsucia będzie musiało rozkuwać ścianę w miejscu sedesu. Nic bardziej mylnego, do całego mechanizmu mamy dostęp przez otwór od strony przycisku. Dlatego w razie jakiejkolwiek awarii wszystko samemu wymienić, również uszczelkę. Jest też możliwość zakręcenia wody do zbiornika.

Warto też pamiętać, że sedes jest na konstrukcji ze stelażu, a nie bezpośrednio przykręcony do ściany. Dzięki temu mamy zapewnioną stabilność konstrukcji, a ciężar jaki sedes wytrzyma w ścianie to przynajmniej 130kg.

WADY

Niestety ten rodzaj WC ma też dwie wady. Przede wszystkim cena. Sam stelaż wraz z rezerwuarem firmy Geberit to koszt około 500zł. Do tego trzeba doliczyć koszt miski WC.

Druga wada to czas i trudność montażu. By zamontować WC podwieszane trzeba, albo wykuć w ścianie otwór lub też obudować cały stelaż. Dodatkowo wiąże to się z dodatkowymi kosztami, nie wykluczone też będzie malowanie mieszkania Warszawa.

WC kompakt, standard

ZALETY

Zaletą jest przede wszystkim niska cena. Cały zestaw kompaktowy wraz z sedesem można kupić już od 350zł. Za średniej klasy kompakt zapłacimy tyle co za sam stelaż wraz z rezerwuarem przy wyborze WC podwieszanego.

Druga zaleta to łatwość montażu. Wymiana całego kompaktu jest dość łatwa i stosunkowo szybka w porównaniu do WC podwieszanego.

WADY

Niestetyczność. Niestety w tym rodzaju WC rezerwuar jest widoczny. Dodatkowo często nie da się ukryć instalacji kanalizacyjnej, która jest dosyć szpecąca naszą łazienkę.

Druga wada to trudność utrzymania kompaktu w czystości. Na pewno potrzebujemy więcej czasu by zadbać o czystość. W przeciwieństwie do WC podwieszanego, gdzie zbiornik nie jest widoczny, w standardowym musimy poświęcić dodatkowy czas na zapewnienie mu higieny.

PODSUMOWANIE

W zależności od wartości naszego budżetu mamy wybór albo postawimy na niską cenę i łatwość instalacji albo zainwestujmy więcej, a w zamian nasza łazienka zyska na estetyce i łatwym zapewnieniu higieny pod miską sedesową. Myślę iż mój artykuł pomoże Państwu podjąć decyzję jaki wybrać WC robiąc remont mieszkania Warszawa.