Internetowy poradnik

Strona główna > Zwierzęta > W trosce o zdrowie zwierzaków - wizyty u weterynarza

W trosce o zdrowie zwierzaków - wizyty u weterynarza

Niedziela 4 listopada 2018, przez admin

Posiadanie zwierzaka wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest zapewnienie pupilowi odpowiedniej opieki weterynaryjnej.

Nie ma tutaj znaczenie czy zwierzęciem jest pies, kot czy znacznie mniejsze zwierzę - gryzoń, królik czy świnka morska. Warto jednak pamiętać, że wybierając gabinet weterynaryjny warto jest przede wszystkim znaleźć odpowiedniego specjalistę do danej rasy zwierzęcia - pozwoli to na znalezienie najlepszego specjalisty w swoim fachu w stosunkowo do konkretnego zwierzaka. Warto jest regularnie odwiedzać ze swoim zwierzakiem gabinet weterynaryjny. Pozwoli to nie tylko na zachowanie optymalnej profilaktyki i da możliwość podjęcia wczesnej diagnostyki w momencie wykazania jakichkolwiek nieprawidłowości, ale również pozwoli na przyzwyczajenie zwierzęcia do wizyt i podejmowanych przez weterynarza kroków. Każda klinika weterynaryjna posiada dodatkowo pakiet różnorodnych usług, które podnoszą komfort życia zwierzęcia oraz zapewnią mu zdrowie i dobre samopoczucie. Wizyty profilaktyczne powinny odbywać się mniej więcej raz na pół roku. Zazwyczaj weterynarz ocenia wtedy ogólny stan zdrowia zwierzaka oraz kontroluje stan uzębienia, uszu oraz skóry. W razie konieczności lekarz weterynarii zaleca dodatkowe badania - na przykład morfologię krwi czy usg. W przypadku wykrycia nieprawidłowości weterynarz kieruje właściciela zwierzęcia na dalszą diagnostykę. 

Jeśli zwierzę ma uszkodzoną którąś z łap lub kończyn wtedy pomoże ortopeda dla zwierząt. Warto się od razu do niego udać z problemem, ponieważ posiada niezbędną wiedzę oraz przede wszystkim sprzęt, aby zająć się takim aspektem. W przypadku problemów z zębami lub dziąsłami niezbędna jest wizyta u dentysty - z powodzeniem w wielu miejscach można znaleźć weterynarzy specjalizujących się w stomatologii zwierzęciej. Taki na przykład psi stomatolog jest w stanie oczyścić zęby zwierzaka, usunąć kamień czy zlecić ekstrakcję niektórych zębów. Dodatkowo przekaże on również właścicielowi zwierzaka niezbędną wiedzę na temat profilaktyki i właściwego dbania o pysk i zęby pupila. Zarówno do zwierzęcego ortopedy, jak i stomatologa można się zgłosić bezpośrednio lub po wstępnej konsultacji ze zwykłym weterynarzem - wtedy określi on dalsze postępowanie oraz poleci najlepszych specjalistów.