Internetowy poradnik

Strona główna > Zwierzęta > W jakich przypadkach konieczna jest opieka stomatologiczna dla psa i (...)

W jakich przypadkach konieczna jest opieka stomatologiczna dla psa i kota?

Niedziela 2 września 2018, przez admin

Problemy z uzębieniem psów i kotów wymagają wizyty w klinice weterynaryjnej która zapewnia szeroki zakres weterynaryjnych usług stomatologicznych dla zwierząt.

Psi stomatolog używa nowoczesnego sprzętu, materiałów, anestezjologii, systemu sterylizacji narzędzi. Dbanie o jamę ustną, zęby to ważny składnik higieny u każdego zwierzęcia. Właściwa opieka i środki zapobiegawcze są ważne dla ogólnego stanu zdrowia psa i kota. Choroby zębów mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem serca, wątroby, nerek i innych układów narządów. Koci stomatolog dbając o zdrowe zęby kota przedłuży mu życie i uchroni go od cierpienia, tak samo dzieje się w przypadku psów.

 Według statystyk, choroby zębów, niestety, są szeroko rozpowszechnione wśród zwierząt domowych. Istnieją sposoby poprawy stanu jamy ustnej pupila, w tym mycie zębów w domu, profesjonalne czyszczenie w klinice weterynaryjnej i regularne badanie przez kociego lub psiego stomatologa.

W jakich przypadkach konieczna jest opieka stomatologiczna dla psa i kota?

 Najczęstszymi przyczynami złamań zębów u psów jest gryzienie i szarpanie zębami kości, kijów, kamieni, walcząc z innymi psami. U kotów często dochodzi do złamań zębów w wyniku upadku. W ten sposób łamią głównie kły górne. Istnieje kilka sposobów przywrócenia zębów u zwierząt, nie obejdzie się oczywiście bez odwiedzenia klinki weterynaryjnej i konsultacji z weterynarzem – stomatologiem.

 Jeśli zwierzę ma brązowo-żółte zęby, nieświeży oddech, występują problemy z żuciem pokarmu, obfite wydzielanie śliny, owrzodzenie śluzowe, kamień nazębny to wszystko może być chorobą stomatologiczną. W takim przypadku wskazane może być udanie się na pogotowie weterynaryjne, aby weterynarz udzielił zwierzakowi pomocy.

 Klinika weterynaryjna nie powinna być odwiedzana w ostatniej chwili, gdy zwierzę nie chce jeść albo cierpi na różnego rodzaju infekcje. Zarówno psi stomatolog jak i koci stomatolog zadba o higienę jamy ustnej, w razie konieczności usunie kły, a także kamień nazębny.

 Porady dotyczące higieny jamy ustnej pozwolą prawidłowo zadbać o zdrowie zębów psów i kotów. Środki zapobiegawcze i konsultacje u kociego stomatologa pozwolą uniknąć nagłych problemów, które będą wymagały wizyty na pogotowiu weterynaryjnym. Czyszczenie zębów psu uchroni przed ekstrakcją zębów, którą będzie musiał wykonać psi stomatolog, czasami zdarza się, że weterynarz musi przeprowadzić usuwanie zębów mlecznych.