Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Upłazy

Upłazy

Wiesz, co to takiego?

Środa 14 sierpnia 2013, przez natatry

Upłazy są dość słabo znanymi formami ukształtowania powierzchni ziemi. Niemniej jednak przed wyjazdem w Tatry warto bliżej się zapoznać z tym pojęciem.

Z grubsza upłazem nazywa się wypłaszczony fragment zbocza (zarówno skalnego, jak i trawiastego), który od reszty wyróżnia się o wiele mniejszym kątem nachylenia. W polskich Tatrach najsłynniejsze są: Skupniów Upłaz, Długi Upłaz, Czerwony Upłaz, Wielki Upłaz, Twardy Upłaz.
Skupniów Upłaz leży między Małą Kopą Królową a Boczaniem i Wysokim. Niejako rozdziela Dolinę Olczyską od Doliny Jaworzynki. Rozpościera się na ponad kilometr, a jego wysokość waha się od 1300 do 1480 m n.p.m. Pokryty trawą i kosodrzewiną. Przez upłaz prowadzi niebieski szlak turystyczny z Kuźnic przez Boczań na Halę Gąsienicową. Wspaniale widać z niego miasto Zakopane!
Czerwony Upłaz to ni mniej, ni więcej, a część północnego zbocza Małołączniaka. Jak wszystkie szczyty Czerwonych Wierchów porośnięty sitem skuciną. Wyżej łagodny, niżej ogromne przepaście – pod żadnym pozorem nie wolno zbaczać z wytyczonego szlaku!
Z kolei Długi Upłaz usytuowany jest na grani od Rakonia do Łuczniańskiej Przełęczy. Pokryty trawą i kosodrzewiną. Cały upłaz przejdziemy niebiesko znakowaną trasą. Rozciąga się na więcej niż 2 kilometry. Przepiękny widok na zarówno polskie, jak i słowackie Tatry Zachodnie.
I znów wracamy do Czerwonych Wierchów, a konkretniej odnosimy się do Twardego Upłazu. To część północno-zachodniego stoku Ciemniaka. Jak na upłaz bardzo stromy – wielu już wymiękło podczas podejścia. Nazywany tak z powodu znajdujących się w glebie skał granitowych (praktycznie ich nie widać), które są niezwykle rzadkie w Tatrach Zachodnich (dominuje przecież wapień). W okolicy dużo rzadkich roślina, np. ukwap karpacki.
Można wyróżnić jeszcze Wielki Upłaz, który znajduje się na południowym zboczu góry Giewont. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do masywu „Śpiącego Rycerza” jest trawiasty i łagodni. Wznosi się nad Doliną Kondratową. Przez Wielki Upłaz nie wiedzie żaden szlak.
Upłazy uznano za doskonałe miejsce na chwilę odpoczynku. Nic dziwnego, zazwyczaj łagodne, płaskie i pokryte trawą. Szkoda, że nie ma ich na takich szlakach jak Orla Perć, na Świnicę czy na Kozi Wierch. A jeszcze wszędzie wkoło te wspaniałe widoki!