Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Tytus Chałubiński

Tytus Chałubiński

Środa 6 listopada 2013, przez natatry

Tytus Chałubiński urodzony w 1820 roku, zmarł w 1889.

Co prawda nie był odkrywcą miasta Zakopane, ale raczej przed nim, nikt nie uczynił tak wiele dobrego dla Tatr. To właśnie on spopularyzował ten rejon Polski. Chałubiński bywał w Zakopanem już w latach 1857, ale dopiero po 1873 roku miasto to stało się jego prawdziwym domem. Wtedy to jeszcze Zakopane było małym ośrodkiem.

Tytus Chałubiński sprowadzał do Zakopanego wielu mieszkańców Warszawy. Nie było z tym problemu, ponieważ był bardzo dobrym lekarzem, co za tym idzie jego popularność była znacząca. Pisano i mówiono o nim wiele, a to, że był ideałem lekarza, lub, że to "najszlachetniejszy reprezentant polskich lekarzy".

Z takimi opiniami mógł wiele osiągnąć. Jego liczne eskapady miały ogromne znaczenie edukacyjne i naukowe dla przewodników, artystów i tragarzy. Dodatkowo pozwalało to im na zarobek. Miasto Zakopane odwiedzało coraz więcej gości, za namową oczywiście Chałubińskiego.

Wyprawy w góralach budziły i wyzwalały w dumę, dodawały także poczucia własnej godności. Dlatego też Tytus uwielbiamy był przez Sabałę. Dzięki niemu stary góral poznał smak życia. W roku 1873 Tytus Chałubiński narażając własne życie opanował epidemie cholery, która nawiedziła Zakopane. Później założył szkolę snycerską, był jednym z założycieli Tatrzańskiego Towarzystwa i dzięki niemu uznano Zakopane za stacje klimatyczną.

Tytus Chałubiński został pochowany na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku przy ul. Kościeliskiej. Na cmentarzu tym znajduje się wiele grobów osób znanych i ważnych dla miasta i całego Podhala (Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kornel Makuszński, Stanisław Witkiewicz z matką).