Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Transport, spedycja, logistyka - co warto wiedzieć?

Transport, spedycja, logistyka - co warto wiedzieć?

Wtorek 31 marca 2015, przez admin

Świat oszalał na punkcie handlu, a społeczeństwo na całej kuli ziemskiej kupuje codziennie ogromne ilości towarów oraz usług. Sklepów jest obecnie więcej, niż kiedykolwiek było na świecie. Jak to możliwe, że ich liczba ciągle rośnie, chociaż miasta nie składają się tylko z centrów handlowych?

To proste: coraz więcej sklepów istnieje wyłącznie w internecie. Polacy zostawiają na stronach internetowych większą część swoich oszczędności niż dotychczas. Jednak jest pewna różnica w kupowaniu zdalnym – towar musi jakoś znaleźć drogę do swojego nabywcy.

Jak dotrzeć do klienta?

Od dawna problem wysłania kupionych rzeczy już nie istnieje. Możliwości jest mnóstwo – kurier, poczta, paczkomaty i cała masa innych usług, które tanio i szybko przekażą odbiorcy paczkę. Mało kto myśli jednak o tym, jak towar trafia do sklepów, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Odpowiedź jest prosta - spedycja międzynarodowa. W obecnych czasach granice prawie nie istnieją, a większość sprzedawanych przedmiotów pochodzi z zagranicy. Trzeba w jakiś sposób zorganizować transport tego, co będzie sprzedawane.

Spedycja – co to takiego?

Istnieje cała branża TSL – skrót oznacza transport, spedycję oraz logistykę. O ile transport oraz logistyka to hasła, które zna każdy, tak spedycja może wydać się nieco bardziej tajemnicza. Niesłusznie – oznacza ona po prostu organizację przewozu ładunków. Spedytor zajmuje się także kwestią formalną, czyli wystawieniem dokumentów przewozowych (lub szerzej rozumianych dokumentów spedycyjnych). Sam taki przewóz niekoniecznie musi być związany z handlem. Są liczne firmy przemysłowe, które chcą przewieźć na drugi koniec kraju materiały do produkcji, czy kancelarie adwokackie, które potrzebują pilnego przekazania dokumentów czy akt sprawy. Opcji jest bardzo wiele. Dość rzec, że kupując dowolną rzecz w sklepie, wcześniej miał ją w swoich rękach spedytor – chociaż nie zawsze dosłownie.