Internetowy poradnik

Strona główna > Społeczeństwo > Teleopieka receptą na pomoc seniorom?

Teleopieka receptą na pomoc seniorom?

Środa 12 marca 2014, przez Marek Konieczny

Nasze społeczeństwo bez wątpienia starzeje się coraz szybciej. Rodzi się mniej dzieci, a średnia długość życia cały czas się wydłuża. Pojawia się więc coraz więcej problemów, które kiedyś były marginalne i dzięki mniejszej skali nie trzeba było wymyślać systemowych sposobów na ich rozwiązywanie. Jeden z nich to opieka nad seniorami, którzy często pozostają bez bliskiej rodziny.

Pomoc osobom starszym realizowana jest przez różne ośrodki, ale do tej pory - pomijając oczywiście rzadkie przypadki całkowicie samotnych osób lub środowiska patologiczne - przede wszystkim zmagały się z tym rodziny. Obecnie starsze osoby często nie mają już na kogo liczyć, zwłaszcza w nagłych przypadkach. Są tacy, którzy nie mają nikogo bliskiego, innym rodzina pomaga, ale mieszka daleko, często za granicą. Opieka nad osobami starszymi musi natomiast często być prowadzona codziennie.

Obłożnie chorzy mogą na szczęście korzystać z pomocy asystentów - opłacanych przez państwo lub rodziny, w zależności od tego na jakim poziomie finansowym żyją. Ale co z pozostałymi, którzy cieszą się względnie dobrym zdrowiem i nie są niedołężni? Oni też często chorują, mają wysokie lub skaczące ciśnienie, choroby wieńcowe i wiele innych.

Rozwiązaniem ich potencjalnych problemów mogłaby być teleopieka.
Jednym z planowanych wciąż rozwiązań, jest rozdawanie seniorom specjalnego urządzenia, które wystarczy nacisnąć, by wezwać pomoc w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Urządzenie jest spersonalizowane, więc wezwane i jadące na miejsce służby ratunkowe dostałyby informacje o przebytych chorobach i przyjmowanych lekach.

Od października 2012 roku pilotażowy program objął seniorów z Sopotu, Gdańska, Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, Kościerzyny oraz Chojnic. Koszty pokrywają na razie samorządy. Wynoszą one ok. 50 zł od każdego urządzenia i ich upowszechnienie zależy od możliwości finansowych naszych miast podaje Assistesenior.

Bardziej rozbudowane systemy to wręcz telefon dla seniora, który mógłby za jego pomocą wezwać np. rehabilitanta, ale też np. osobę, która przyniesie zakupy.