Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Technologie klejenia przemysłowego.

Technologie klejenia przemysłowego.

Wtorek 14 kwietnia 2020, przez Artsites

Współczesny przemysł produkcyjny w praktycznie każdej branży, wymaga zastosowanie najnowocześniejszych technologii w każdej niemal przestrzeni. Jedną z nich jest niewątpliwie łączenie ze sobą poszczególnych podzespołów danych wyrobów. W przypadku produkcji przemysłowej ze stali oczywiście wykorzystywane jest spawanie. Jednakże jeśli chodzi o inne materiały, to pozostaje nam już tylko klejenie. Obecnie w wielu branżach, najbardziej popularną technologią klejenia jest ta, wykorzystująca kleje utwardzane promieniowaniem UV. Jest to technologia stosunkowo nowa, aczkolwiek już dość dobrze spopularyzowana. Głównie za sprawą licznych korzyści, jakie płyną z jej wdrożenia w wielu branżach.

Jak wykorzystać kleje utwardzane promieniowaniem UV?

Oczywiście trzeba pozyskać, niezbędną do ich zastosowania technologię. Aby możliwe było wykorzystanie tej technologii klejenia, kluczowe będą odpowiednie systemy typu UV do utwardzania klejów. Pociąga to za sobą oczywiście pewne koszty inwestycje, jak również eksploatacyjne, bowiem w późniejszych etapach koniecznością jest także regularna wymiana lamp UV w urządzeniach do utwardzania. Niemniej jednak zastosowanie tej technologii niesie za sobą konkretne korzyści. Aby przygotować spoinę wystarczy przestrzegać podstawowych zasad. Należy starannie oczyścić klejone powierzchnie, odtłuścić je i zapewnić odpowiednio wysoki poziom gładkości. Następnie rozprowadzić klej równomiernymi, cienki warstwami na obydwu klejonych powierzchniach i złączyć ze sobą. Potem pozostaje już tylko 10-20 sekund naświetlania w promienniku UV i spoina jest gotowa do eksploatacji. Wygląda to bardzo klasycznie, aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę na konkretne korzyści płynące z tej technologii, bowiem są one widoczne także w samym procesie wykonywania spoiny.

Korzyści płynące z zastosowania klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Jak już wspomnieliśmy, technologia ta niesie za sobą konkretne korzyści, które przyczyniają się do ułatwienia wykonywania spoin, uproszczeniu procesu technologicznego, oraz do obniżenia kosztów wykonania spoiny. Najważniejsze zalety, przedstawia poniższa lista.

  • Niski koszt jednostkowy wykonania spoiny
  • Proste przygotowanie spoiny – opisane w akapicie wyżej
  • Szybki czas utwardzania spoiny – w najlepszym przypadku możliwe jest pełne utwardzenie spoiny nawet w czasie 10 sekund. Oczywiście jest to w pewnym zakresie też uzależnione od wielkości samej spoiny.
  • Długi czas żywotności kleju – od momentu aplikacji kleju do czasu jego utwardzenia może upłynąć nawet do 60 minut. Po tym czasie konieczne będzie ponowne przygotowanie powierzchni i aplikacja nowej warstwy kleju.
  • Dobre parametry techniczne spoiny.

Są to nie lada korzyści, przez wzgląd na które ta technologia klejenia staje się tak bardzo popularna. Tym bardziej, iż wszelkiego rodzaju urządzenia, systemy i lampy UV, w ostatnim czasie nieco tracą na kosztowności. Są produkowane sprawniej i bardziej seryjnie, przez co też, koszty ich zakupu stają się mniej uciążliwe dla przedsiębiorców.