Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Tatrzańskie polany

Tatrzańskie polany

Czwartek 7 listopada 2013, przez natatry

Przedstawiam dwie bardzo znane i popularne tatrzańskie polany. Odwiedzając Tatry warto wybrać się i zwiedzić opisane poniżej miejsca.

Palenica Białczańska to duża polana znajdująca się po zachodniej stronie Białki, kilkaset metrów na północ od Waksmundzkiego Potoku. Słynie z wielkiego parkingu, na którym zatrzymują się busy, samochody i motocykle. Ceny niestety bardzo wysokie, mimo to w sezonie parking od rana do nocy jest mocno oblegany. Znajduje się również tutaj końcowy przystanek linii autobusowej na trasie Zakopane - Morskie Oko.

Zbocza, które otaczają polanę pokryte są bardzo grubymi pokrywami moren bocznych. W Palenicy obok budki Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz szlabanu, rozpoczyna się najsłynniejsza asfaltowa droga w Tatrach. Jest to oczywiście droga do Morskiego Oka, która jest bardzo licznie uczęszczana przez tysiące turystów. Mimo to, że nie stanowi wielkiej atrakcji, ale jest to najłatwiejsza droga, która pozwala dojść do największego zbiornika wodnego w Tatrach - Morskiego Oka. Dla leniwych turystów udostępniane są dorożki, które za sowitą opłatą (ceny do 50 złotych) pozwolą dojechać do Polany Włosienica. Stąd już blisko do schroniska.

W Palenicy początek ma również niebieski szlak prowadzący na Rusinową Polanę przez Czerwone Brzeżki.

Polana pod Wołoszynem to mała polanka na wschodnich stokach masywu Wołoszyna. Do czerwonego szlaku, który wiedzie od Toporowej Cyrhli przez Psią trawkę do Morskiego Oka dołącza na niej czarno znakowany szlak z Rusinowej Polany.

W pobliżu Polany pod Wołoszynem znajdują się dwie największe jaskinie na terenie polskich Tatr Wysokich: Niżnia Wołoszyńska Jaskinia oraz Wyżnia Wołoszyńska Jaskinia.

Polana pod Wołoszynem stanowiła w dawnych czasach centrum Wołoszyńskiej Hali, na której górale z Białki prowadzili wypasy owiec i bydła. Warto dodać, że na polanie tej kończyła się Orla Perć, czyli najtrudniejszy tatrzański szlak. Został on jednak zamknięty z powodu zbyt wygórowanych trudności technicznych.