Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Tatrzańskie jaskinie do zwiedzania

Tatrzańskie jaskinie do zwiedzania

Sobota 27 czerwca 2015, przez natatry

Tatrzańskie jaskinie znane są od wieków. W dawnych czasach pozyskiwano w nich mleko wapienne, które w wieku XVII – XIX było cenionym lekiem w medycynie ludowej, lub penetrowano je w nadziei znalezienia skarbów.

Stanowiły one po prostu schronienie w razie załamania pogody. Wzmianki o jaskiniach Tatr Polskich sięgają 1736 roku. Kilka nazw pojawia się na dawnych podaniach, najbardziej znane legendy związane są z Kasprową Niżnią, Wodną pod Pisaną i Zbójnickimi Oknami.

Turyści zwiedzali tatrzańskie jaskinie już od końca XVIII w. W wieku XIX przewodnicy prowadzili do Dziury w sposób profesjonalny a dla lepszego efektu doprowadzali turystów najpierw do górnego otworu, później paląc w jej wnętrzu ognisko. Z czasem wykonano dojścia i rozpoczęto montaż wszelkiego rodzaju ułatwień (np. drabinek) do Smoczej Jamy, Magurskiej, Mylnej i Zbójnickich Okien. Przed I wojną światową prowadzono też turystów do Śnieżnej Studni.

Obecnie do zwiedzania udostępnionych jest 6 jaskiń – Jaskinia Mroźna, Raptawicka, Obłazkowa, Jaskinia Mylna i Dziura. Cieszą się one dużą popularnością – szczególnie Jaskinia Mroźna, która jest jedyną jaskinią turystyczną (pokazową). Natomiast grotołazi najczęściej zwiedzają jaskinie – Czarną, Zimną, Miętusią, Ptasią Studnię i Litworowy Dzwon.

Mimo iż penetracje tatrzańskich podziemi trwają już kilkadziesiąt lat to stale odkrywane są nowe jaskinie. Głośne w ostatnich latach było odkrycie Jaskini Małej w Mułowej, która z niewielkiej jaskini o długości 25 m i głębokości 6,5 m po krótkiej eksploracji stała się jednym z tatrzańskich kolosów – długość 2,7 km i przeszło 500 m głębokości.

W części jaskiń spotyka się ciekawą szatę naciekową m.in. w Jaskini Naciekowej czy Jaskini Czarnej. Najozdobniejszą szatę naciekową utworzoną z wapiennego mleka można spotkać w Szczelinie Chochołowskiej i w Bańdziochu Kominiarskim. W wielu jaskiniach przez cały rok utrzymuje się lód. Największą jaskinią lodową w Tatrach jest Lodowa w Ciemniaku. Objętość lodu naciekowego w tej jaskini szacuje się na 1500m3, a jego miąższość dochodzi do 6m.