Internetowy poradnik

Strona główna > Rozrywka > Szpiglas

Szpiglas

Środa 14 sierpnia 2013, przez natatry

Bardzo popularną, a zarazem interesującą widokowo przełęczą w polskich Tatrach Wysokich jest Szpiglasowa Przełęcz. Miejsce strasznie łatwo dostępne od strony Morskiego Oka.

Szpiglasowa Przełęcz oddziela masyw Miedzianego od Szpiglasowego Wierchu, a także Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny za Mnichem. Wznosi się na 2110 m n.p.m. Droga na przełęcz znana jest od bardzo dawna. Już w połowie XIX wieku dość tłumnie odwiedzana. Nazwa „Szpiglas” pochodzi z języka niemieckiego (Spiessglanz). Oznacza antymon. Faktycznie kiedyś w rejonie przełęczy znajdowały się złoża tego surowca, które jednakże stosunkowo szybko się wyczerpały.
Istnieją dwie drogi na Szpiglasową Przełęcz. Zacznijmy może o tej zdecydowanie łatwiejszej, czyli „Ceprostrady”. Jest to prościutki chodniczek. Trasę tę za czasów Aleksandra Bobkowskiego budowano z niemałym trudem. Co ciekawe, niektóre skały wysadzano dynamitem. Opis szlaku wypada zacząć od schroniska nad Morskim Okiem. Z tegoż schroniska odbijamy w prawo. Przez 15-20 minut będziemy wędrować lasem przy największym jeziorze Tatr. Lekko pod górę. Potem odsłania się przepiękny widok na szczyty na wprost. Mięguszowieckie Szczyty, Cubryna i Mnich zachwycają, ale także nieco przytłaczają wielkością. W oddali nieźle też prezentuje się wcześniej już wspomniane Morskie Oko. Następnie kilka zakosów i ruszamy ostro w górę. Po następnych 25-30 minutach mijamy drogowskaz na Wrota Chałubińskiego. Dalej na trasie nic skomplikowanego – dość męczące i długie podejście na samą przełęcz.
Z kolei z Doliny Pięciu Stawów Polskich znacznie trudniej. Żółty szlak wiodący na Szpiglasową Przełęcz zaczyna się za Wielkim Stawem Polskim. Podejście bardzo ciężkie. Niedoświadczeni muszą mocno uważać, aby nie zgubić perci. Ostrożnie także przy wymijaniu! W czerwcu na drodze może być jeszcze trochę śniegu, ale zazwyczaj resztki białego puchu nie stwarzają zbyt wielkich problemów. Najtrudniejszy fragment tuż przed przełęczą. Musimy wtedy przejść 10-15 min z pomocą łańcuchów. Jest dość stromo i wąsko.
Ze Szpiglasowej Przełęcz wspaniała panorama na prawie całe Tatry Wysokie: zarówno słowackich, jak i tych w rejonie Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów Polskich. Dla jeszcze lepszych widoków warto wejść na Szpiglasowy Wierch – od przełęczy niecałe 15 minut.