Internetowy poradnik

Strona główna > Zwierzęta > Szkolenie psów metodami pozytywnymi

Szkolenie psów metodami pozytywnymi

Szkolenie psów oparte o nagrody i smakołyki

Piątek 24 maja 2013, przez gabrys

Wielu właścicieli psów pyta: Co to jest to pozytywne szkolenie psów?

Pytanie to zadają zwykle osoby, które nigdy nie miały psa i zaczynają one dopiero swoją przygodę w temacie szkolenia psów. Otóż szkolenie psów metodami pozytywnymi, to nauka psa nowych zachowań w oparciu bardziej na nagrodach niż karach.

Szkolenie psów z wykorzystaniem awersji to całkowite przeciwieństwo szkolenie pozytywnego, bo szkolenie awersyjne to takie gdzie stosuje się nieprzyjemne a czasem nawet bolesne dla psa techniki aby wzbudzić w nim niechęć do pewnych zachowań. Takie szkolenie awersyjne może wykorzystywać kolczatki i łańcuszki zaciskowe, które mają teoretycznie zapobiegać ciągnięciu przez psa na smyczy. Jednak w dłuższej perspektywie czasu powodują one jedynie nasilenie problemów. Bo pies przyzwyczaja się do bólu, a poza tym zaczyna on kojarzyć np. widok innych psów z czymś nieprzyjemnym, bo podczas spaceru gdy chciał iść zapoznać się z innym psem został przez właściciela odciągany i przez to, że miał kolczatkę odczuwał wtedy ból. Takie awersyjne metody są zatem jak widzicie bardzo szkodliwe na dłuższą metę, bo możemy przez nie wychować sobie bardzo agresywnego psa lub psa zalęknionego. Bo niektóre psy w takich sytuacjach będą reagowały raczej lękiem niż agresją.

Znacznie lepiej dla nas i dla psa jest skupić się na tym co pies robi dobrze i te momenty nagradzać. Warto nosić przy sobie smakołyki dla psa i podczas spaceru gdy pies jest blisko nas dawać mu co jakiś czas smakołyk. Stosuj też wzmocnienia pozytywne gdy podczas spaceru zauważysz, że pies zamiast oglądać się za innymi psami odwróci się w Twoją stronę i spojrzy Ci w oczy, wtedy pochwal psa miłym entuzjastycznym tonem głosu i daj mu szybko smakołyk.

Takie zachowania sprawią, że pies coraz częściej będzie bardziej zainteresowany Tobą niż innymi sprawami na spacerze. Trzeba tylko być konsekwentnym i szkolenie psa prowadzić systematycznie.

Zdajesz sobie pewnie sprawę z tego, że szkolenie psów to odpowiedzialne zadanie i długoterminowe, dlatego prowadź je rozsądnie.