Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia

Sobota 10 października 2015, przez Marek Konieczny

Szkoła rodzenia to coraz popularniejsze miejsce odwiedzane przez młode mamy, które przed porodem chcą jak najlepiej wiedzieć, jak sobie poradzić. Oczywiście, wizyta w takim miejscu nie jest obowiązkiem i nie każdą kobietę na to stać, ale sądzę, że jest to coś, w co warto zainwestować swój czas i pieniądze - dla dobra swojego i swojego dziecka. Warto wybrać taką, w której prowadzące zajęcia kobiety odznaczają się profesjonalizmem i dużą wiedzą, czystą i porządną. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na traktowanie "kursantek", bo nic tak nie zniechęca nawet do najlepszych jakościowo miejsc, jak niesympatyczni ludzie wokół.

Szkoła rodzenia to nie tylko możliwość nauki specjalnych ćwiczeń, ale również - a może przede wszystkim - poznania kobiet w podobnej sytuacji, wymiany doświadczeń i wiedzy, a w przyszłości może i posiadania przyjaciółek na całe życie. To kolejny argument za szkołami rodzenia. Przykro byłoby odmówić sobie takiej opcji.

Szkoły rodzenia to naprawdę dobry pomysł. Nierzadko odwiedzające je kobiety są już w którejś z kolei ciąży, ale ćwiczenia pomagają zachować im dobre samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa, gdy dojdzie już do porodu, a także zmniejszyć ból podczas połogu. Wymiana doświadczeń może być bardzo cenna, a starsza koleżanka może naprawdę znacznie pomóc i rozwiać nasze obawy.
Kobiety prowadzące szkołę rodzenia często są nie tylko wykwalifikowane w zakresie nauki pewnych ćwiczeń, ale posiadają także znaczną teoretyczną wiedzę na temat opieki nad dzieckiem, podczas gdy jest jeszcze w nas, a także już po porodzie. W cenie zajęć jest więc nie tylko godzina czy dwie wygibasów, ale również konsultacje i interesujące informacje, które mogą pozwolić nam uniknąć pewnych błędów w przyszłości.

Jeśli wciąż się zastanawiasz to uwierz mi, że ćwiczenia wykonywane podczas zajęć mogą w znacznym stopniu zmniejszyć bolesność porodu, a przede wszystkim przyspieszyć jego przebieg, a także uniknąć paniki z braku wiedzy, co robić, jeśli dana sytuacja wystąpi. Warto być przygotowaną na każdą ewentualność i szkoła rodzenia stara się, by właśnie tak było.

Nawet, jeśli przez pierwsze kilka miesięcy ciąży pracujesz i nie masz czasu na odwiedziny szkoły rodzenia, dobrze byłoby, gdybyś chociaż spędziła tam ostatnie dwa miesiące. To najintensywniejszy czas dla matki i ważne, byś miała wtedy wsparcie nie tylko mentalne, ale także fizyczne, byś miała możliwość wykonywania ćwiczeń, które poprawią samopoczucie Twoje i Twojego dziecka. Daj sobie szansę na lepszy humor. A dlaczego? A dlaczego nie? Twoje dziecko będzie Ci wdzięczne.
Jeśli nie jest Ci obojętne zdrowie Twojego malucha i własne zdrowie, koniecznie odwiedź szkołę rodzenia. Nic nie stracisz, a możesz jedynie zyskać. Często szkoły oferują także pierwsze, pilotażowe zajęcia za darmo - warto z tego skorzystać, by sprawdzić, czy dana szkoła rodzenia realizuje nasze wyobrażenia i oferuje profesjonalne usługi, a prowadzącym warto zaufać. Jeśli tak - idź śmiało. Jeśli nie - próbuj dalej. Pamiętaj, stawka toczy się o dobro Twojego dziecka.