Internetowy poradnik

Strona główna > Zakupy > Szkło jak diamenty

Szkło jak diamenty

Poniedziałek 7 kwietnia 2014, przez admin

Wielu osobom kryształy kojarzą się głównie z biżuterią, a w szczególności z nazwiskiem Swarovski. Skojarzenie to jest jak najbardziej trafne, jednak warto uświadomić sobie, że kryształy wykorzystywane w jubilerstwie to po prostu szkło ołowiowe, zwane również szkłem kryształowym.

Do produkcji biżuterii szkło było wykorzystywane już w starożytności. Przez tysiące lat sposób jego produkcji, a tym samym wygląd, znacznie się zmieniły. Dzięki temu ciągle jest ono uznawane za wdzięczny materiał dekoracyjny i cieszy się sporą popularnością. Swoje dekoracyjne właściwości, tak popularne dziś szkło ołowiowe – jak sama nazwa wskazuje – zawdzięcza dodatkowi ołowiu. W procesie produkcji szkła kryształowego do szklanej masy wprowadza się dodatek tlenku ołowiu. Zawartość tego związku waha się w granicach od 18 do nawet 80%. Cechami charakterystycznymi szkła ołowiowego są wysoki współczynnik załamania światła oraz bardzo duża gęstość. Zawartość ołowiu sprawia, że szkło kryształowe staje się bardziej miękkie. Jest ono także wrażliwe na działanie kwasów, co sprawia, że można wykorzystać go do rzeźbienia. Dzięki dodatkowi ołowiu maleje również lepkość szklanej masy, co umożliwia jej topienie i formowanie z niej różnych kształtów. Produkty ze szkła kryształowego zazwyczaj wykonywane są ręcznie. W pierwszej kolejności wydmuchuje się je, po czym kształtuje się je dłońmi w odpowiedni sposób. Szkło ołowiowe wykorzystywane w jubilerstwie jest ponadto w specyficzny sposób szlifowane. Prezentuje się ono niezwykle efektownie dzięki wysokiemu współczynnikowi załamania światła, co daje ciekawe efekty wizualne. Jednym z najpopularniejszych producentów wyrobów ze szkła kryształowego jest przykładowo, wspomniany już we wstępie Swarovski. Ozdobne kryształki wytwarzane w wyżej opisany sposób są bardzo podobne do diamentów, jednak nie są tak ciężkie jak owe szlachetne kamienie, dzięki czemu bywają wykorzystywane również do dekorowania ubrań.

Jak więc widać, zwykle szkło, dzięki dodatkowi tlenku ołowiu i odpowiedniej obróbce może przemienić się w niezwykle piękny materiał dekoracyjny. Warto więc zapoznać się z procesem powstawania tego typu wyrobów i wiedzieć, co kryje się za tak powszechnie używanym słowem „kryształ”.