Internetowy poradnik

Strona główna > Społeczeństwo > Sytuacja w Polsce a praca w Niemczech

Sytuacja w Polsce a praca w Niemczech

Czwartek 16 stycznia 2014, przez Marek Konieczny

W obecnych czasach rynek pracy w Polsce nie oferuje zbyt wielu perspektyw, można nawet rzec, że ofert jest bardzo mało i poszukiwana jest jedynie wykwalifikowana kadra z wieloletnim doświadczeniem.

Wiele osób, które tego doświadczenia jeszcze nie mają bądź mają, jednakże w zupełnie innej branży niż jest poszukiwana, zmuszeni są do wyjazdu za granicę, gdzie na ogół stawki płacowe są wyższe niż w Polsce.

Ze względu na bliskość oraz dobre zarobki często miejscem poszukiwania pracy przez polaków są Niemcy. Legalna praca w Niemczech już nie jest mitem i wielu z tamtejszych pracodawców bardzo chwali sobie pracę swoich sąsiadów zza wschodniej granicy. Szybszy rozwój gospodarczy takich Państw jak Niemcy gwarantuje to, że pracy jest tam więcej i jest jej większa różnorodność niż w krajach, gdzie postęp gospodarczy jest to jedynie hasło obiecywane przez nierzetelnych polityków.

Przyjęło się, że aby pracować w danych kraju ważne jest przede wszystkim to, aby dobrze znać języki obce, a przynajmniej ten język, którym posługują się mieszkańcy danego kraju, do którego się wyjeżdża. Jednakże w dobie dobrze zorganizowanego pośrednictwa w pracy, język to nie jest już warunek konieczny. Agencja pracy za granicą jest w stanie wysłać oferty pracy do polskiej agencji, a ta może je przekazać osobom zainteresowanym. Taki model gwarantuje bezpieczeństwo transakcji i na ogół dzięki temu można mieć pewność, że przedsiębiorca jest rzetelny, profesjonalny i wypłaca wynagrodzenie za oferowaną pracę.

Obecnie na rynku pracy niemieckim, względem polaków znajduje się dość duża różnorodność ofert, tym bardziej w sektorze pracowników umysłowym wyższego szczebla. Jeśli jednak poszukiwana jest praca bez znajomości języka, to jest do wyboru na przykład opieka nad osobami starszymi, kelnerstwo czy roboty fizyczne w zakresie sprzątania oraz budownictwa.

Reasumując praca w Polsce, póki co nie daje wielkich nadziei na zarobek, dlatego warto jest zorientować się na rynku pracy naszych zachodnich sąsiadów, a może znajdzie się tam praca, która będzie źródłem dobrego zarobku oraz satysfakcji.

Źródło: http://www.pracujzagranica.eu/pl/oferta/opieka-nad-osobami-starszymi/