Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Sytuacja gospodarcza w Siedlcach

Sytuacja gospodarcza w Siedlcach

Kto znajdzie najszybciej pracę

Poniedziałek 13 maja 2013, przez infopraca

Sektor pracy w Siedlcach zlokalizowanych w województwie mazowieckim, to specyficzny rynek pracy, który od ponad 20 lat przeżywa dosyć duże wahania możliwości zatrudnienia.

Wszystko zaczęło się od zdefiniowania dobrego połączenia komunikacyjnego z niedaleko położoną Warszawą, do której masowo zaczęli wyjeżdżać mieszkańcy miasta. Dobre warunki finansowe i możliwości dalszego kształceni oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych sprawiły, że co drugi mieszkaniec Siedlec pracuje w Warszawie, a przez złośliwych miasto nazywane jest sypialnią Stolicy. Trudno się temu dziwić, gdyż Siedlce od zawsze pozostawały w cieniu większych miast, a każdy człowiek dąży do poprawy swojej sytuacji materialnej, a więc migracje zarobkowe do Warszawy były jedynie kwestią czasu. Jak podają ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego, obecnie w Siedlcach zarejestrowanych jest ponad 4 tys. bezrobotnych, a według niezależnych specjalistów z portalu infopraca.pl, którzy śledzą rynek pracy w województwie mazowieckim – wskaźnik bezrobocia w Siedlcach może na przestrzeni najbliższych lat być o wiele wyższy.

Brakuje pracy w Siedlcach

Na możliwości zatrudnienia w Siedlcach mogą narzekać przede wszystkim najmłodsi mieszkańcy w wieku produkcyjnym, a więc w przedziale 18-25 lat. Okazuje się, że zatrudnienia dla młodych ludzi jest jak na lekarstwo i są oni w pierwszej kolejności zdecydowani do pracy w innym, większym mieście. W Siedlcach zlokalizowanych jest niewiele firm, które działają w takich sektorach rynku jak handel, budownictwo oraz przetwórstwo przemysłowe. Znajdują się również nieliczne sklepy oraz punkty usługowe, co stanowi jednak bardzo mały odsetek możliwości zatrudnienia dla mieszkańców miasta. Na portalach zajmujących się rekrutacją pracowników, znajdują się ogłoszenia o pracę dla osób poszukujących zatrudnienia, jako sprzedawca, obsługa klienta, a także liczne zawody fizyczne, a w tym oferty pracy dla murarzy i stolarzy. Jak widać sytuacja zatrudnieniowa w Siedlicach spowodowała, że miasto jest w pewnym sensie uzależnione od Warszawy, co oznacza, że potencjał ekonomiczny Siedlec jest na bardzo niskim poziomie. W mieście brakuje dużych inwestorów, którzy mogliby poczynić inwestycje, za którymi obstawałyby nowe miejsca pracy.

Masowe wyjazdy do Warszawy

Stolica Polski to miasto o najniższej stopie bezrobocia w kraju, które aktualnie oscyluje na poziomie 4%. Warszawa od kilku lat przewodzi w rankingach na miasto o najniższej stopie bezrobocia, nie oznacza to jednak, że problem braku pracy nie istnieje w ogóle. Miasto stało się niekwestionowaną stolicą wielu światowych marek, które właśnie tutaj zdecydowały się otworzyć swoje siedziby lub filie. Ogólnopolski rozgłos oraz mit o dostatnim życiu oraz przepychu, jakie oferuje największe miasto w Polsce sprawiły, że Warszawa stała się miejscem, do którego przyjeżdżają wszyscy w poszukiwaniu zatrudnienia. Niestety nie wszyscy kandydaci zdają sobie sprawę z tego, że tutejsze wymagania pracodawców są o wiele wyższe niż w innych regionach kraju. Warto również dodać, że obok dużej ilości miejsc pracy, jest również bardzo duża konkurencja na każde wolne stanowisko, co sprawia, że w Warszawie dochodzi do pewnego rodzaju wyścigu o pracę. Okazuje się, że na każde ogłoszenie o pracę, aż 8 na 10 osób, to osoby z miast okolicznych takich jak wspomniane Siedlce, Legionowo czy też Pruszków, co oznacza, że Warszawa powoli staje się miastem okolicznych imigrantów. Duża konkurencja na rynku pracy nie sprzyja jednak poszukiwaniu zatrudnienia, które średnio trwa nawet powyżej 3 miesięcy.