Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Społeczne kampanie edukacyjne - szansa czy przykry obowiązek?

Społeczne kampanie edukacyjne - szansa czy przykry obowiązek?

Wtorek 28 maja 2013, przez kamilk

Publiczne kampanie edukacyjne muszą być obowiązkowo prowadzone przez podmioty określone w Ustawie o bateriach i akumulatorach. Ustawa ta stanowi, iż każdy wprowadzający do obrotu na terenie Polski baterie i akumulatory musi przeznaczyć 1% osiąganych w ten sposób przychodów na publiczne kampanie edukacyjne.

Kampanie edukacyjne mają na celu poinformowanie społeczeństwa na temat konkretnych negatywnych wpływów danej czynności (w tym przypadku: wprowadzania akumulatorów) na środowisko.
Można się zastanawiać, czy aktualna stawka, którą wprowadzający do obrotu musi przeznaczyć na kampanie edukacyjne - czyli 1% przychodu uzyskiwanego z wprowadzenia do obrotu baterii i akumulatorów - to dużo, czy mało. Nie jest to jednak istotne, ponieważ za chwilę zmieni się regulująca to ustawa i stawka zostanie określona na podstawie ciężaru wprowadzonych akumulatorów - prawdopodobnie będzie to 2 gr od każdego kilograma.

Publiczne kampanie edukacyjne jest dobrze prowadzić, ponieważ wiążą wizerunek firmy z ekologicznym sposobem postępowania. Znacznie gorzej jest wyrzucić te pieniądze w błoto – czytaj, oddać na konto Urzędu Marszałkowskiego. Urzędnicy wykorzystają nasze środki w sobie tylko znany sposób i nie będziemy mieli z tego żadnych korzyści. A skoro te pieniądze i tak należy wydać, to najlepiej zrobić to tak, by na tym zarobić. Specjaliści z Nonoeko (jest to firma specjalizująca się w prowadzeniu publicznych kampanii edukacyjnych) doradzą, jak najlepiej wykorzystać te pieniądze.

Ilekroć zastanawiasz się, czy jest sens robić taką kampanię, pomyśl sobie, ile możesz na tym zyskać - a także Twoja firma. Nie oszukujmy się, ekologia jest w modzie i konsumentom bardzo podoba się "zielony" wizerunek firmy. Jedyne, co musisz zrobić, to go rozgłosić - a masz na to już wydzielone środki na mocy ustawy! Nie pozwól, by się zmarnowały. Przeprowadzając niestandardową kampanię publiczną (np. przez Internet, ambient, czy inne, niestandardowe techniki, metody i kanały komunikacji reklamowej) może nawet zwiększyć swoją sprzedaż i wywindować zyski mocno w górę! Czyż to nie jest miła perspektywa? Właściciele firmy na pewno docenią Twoją inicjatywę i rozeznanie w temacie.

Nonoeko na swojej stronie prezentuje przykłady takich kampanii. Wygląda to świetnie, prawda? I nie musisz na nie przeznaczać żadnego dodatkowego budżetu!