Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Spacer na Kalatówki

Spacer na Kalatówki

Czwartek 19 grudnia 2013, przez natatry

Do Kalatówek można dojść w krótkim czasie z Kuźnic. Po drodze miniemy dwa bardzo ciekawe obiekty sakralne.

Pierwszy na naszej drodze pojawi się po około piętnastu minutach. Po naszej lewej stronie zauważymy drewnianą bramę. Za nią stoi mały klasztor Brata Alberta zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza. Budynek jest zrobiony w stylu zakopiańskim, chociaż z racji skromności Brata Alberta jest dosyć prosto i skromnie. Najpierw zobaczymy kaplice Świętego Krzyża, a następnie naszym oczom ukażę się mała chatka zwana Domkiem Pustelnika. Warto zwrócić uwagę na portret Brata Alberta z chłopcem, namalował go Leon Wyczółkowski.

Zima w TatrachPo powrocie na naszą drogę do Kalatówek możemy udać się na północny zachód gdzie można dojść do siedziby braci albertynów na Śpiącej Górce. Z tego miejsca można podziwiać przepiękny widok na Tatry i Zakopane. Sto lat temu można było z tego miejsca obserwować albertynów, którzy zjeżdżali na nartach stylem norweskim. Warto dodać, że narciarstwa uczył ich sam Stanisław Barabasz, czyli pierwszy narciarz tatrzański.

Gdy wrócimy na nasza główną drogę można powędrować w prawo na Kalatówki gdzie znajduje się hotel PTTK oraz szlaki na Kasprowy Wierch, Ścieżkę pod Reglami i Giewont, lub w lewo, do Kuźnic.

KalatówkiŚcieżka do schroniska na Polanie Kalatówki przez długie lata należała do rodziny Kalatów z Szaflar. Jest bardzo łatwa i przyjemna, a składa się z ułożonych kamieni, więc warto ubrać buty na wysokiej podeszwie.

Przejście trasy zajmie nam niecała godzinę. Hotel górski mimo swojego bardzo nieatrakcyjnego wyglądu jak na Warunki tatrzańskie jest najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim w tych okolicach. W 1910 roku odbyły się tutaj pierwsze narciarskie zawody. Zimą ludzie przychodzą tutaj, aby skorzystać z wyciągów orczykowych. W czasie drugiej wojny światowej hotel ten pełnił role kurortu wypoczynkowe dla niemieckich żołnierzy wyższej rangi.


Portal naTatry.pl, to tatrzańska baza danych.