Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Spacer doliną Kościeliską

Spacer doliną Kościeliską

Sobota 11 maja 2013, przez natatry

Wiosenny spacer w Tatrach to jedna z najlepszych form odpoczynku na Podhalu.

Doliny w Tatrach są podstawową atrakcją w Tatrach. Miejsca te są piękne, malownicze i zjawiskowe, dlatego przyciągają tysiące turystów, którzy pragną spokoju i możliwości odprężenia się na łonie natury. Towarzyszące potoki i strumyki, które szumią dodatkowo nadają uroku.

Dojazd z Zakopanego do Kir. Samochód można zostawić na dużym parkingu naprzeciwko wejścia do doliny. Do schroniska na Hali Ornak mamy 6 kilometrów (przejście zajmie nam ok. 3 godzin w obie strony).

Obok wlotu do doliny znajduje się postój dorożek, którymi można dojechać do Polany Pisanej.

Dolina Kościeliska należy do najpiękniejszych jakie oferują Tatry Zachodnie. Jej dnem płynie wartki Potok Kościeliski, wzdłuż którego biegnie zielony szlak. Bywa tu tłoczniej niż na Krupówkach - trasa dnem doliny przypomina malowniczy trakt spacerowy niż górską drogę.

Za Jarcową Skałą zaczyna się duża polana, na której stoi bacówka z oscypkami. Pół kilometra od Kir znajduje się skalna Brama Kantaka, za którą widać Wyżnią Kirę Miętusią. Po przekroczeniu Potoku Kościeliskiego szlak dochodzi do Starych Kościelisk, dawniej osady, po której pozostała tylko kapliczka zwana zbójnicką. Kiedyś w dolinie, która stanowiła ośrodek górniczy hutniczy, znajdowała się huta metali kolorowych, huta żelaza, a na zboczach Ornaku - kopalnie.

Na końcu polany zaczyna się czarny znakowany szlak do Jaskini Mroźnej, przy której znajduje się lodowe źródło. Za kolejną skalną bramą zwaną "Bramą Kraszewskiego" rozpościera się piękny widok na Raptawicką Turnie i halę Stoły. Nieco dalej za polaną Pisaną odchodzi żółty szlak do Wąwozu Kraków. Jest to piękny i tajemniczy wąwóz, który zaprowadzi nas do jaskini - Smocza Jama (łańcuchy i drabinka przy wejściu). Górale dopatrywali się w niej podobieństwa do ulic Krakowa. Smocza Jama ma długość 37 metrów, różnica poziomów wynosi 21 metrów. Do zwiedzania jaskini przyda się latarka.

Dolina Kościeliska skupia najwięcej jaskiń w całych Tatrach. Ponad 300. Łączna długość korytarzy wynosi 60 kilometrów. Masyw Kominiarskiego i Czerwonych Wierchów, skupia ich najwięcej.