Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Solidne ściany - wątek

Solidne ściany - wątek

Piątek 3 maja 2013, przez admin

Wątek to sposób układania cegieł przez murarza, stosując zaprawy i specjalny wzór. Zazwyczaj rzędy cegieł są ułożone na wierzchu od siebie, aby stworzyć struktury, takie jak mur ceglany.
Budownictwo często korzysta z cegły jako środek budynku, a przykłady muru znajdujemy w historii, aż do epoki brązu. Wypalonej cegły twarze zigguratu starożytnego Dur-Kurigalzu w Iraku od około 1400 pne, i budynków z cegły starożytnego Mohendżo-Daro w Pakistanie zostały zbudowane około 2600 roku pne. Dużo starsze przykłady wykonane z suszonych (ale nie wypalonych) cegieł można znaleźć w takich miejscach jak starożytnych w Jerycho na Zachodnim Brzegu, Catal Hüyük w Anatolii i Mehrgarh w Pakistanie. Te struktury przetrwały od epoki kamienia do czasów współczesnych.

Druga praktyka szczególnie obserwowana w starszych przykładach w murze charakteryzuje się tym, że z mury budynku są grubsze niż szerokość któregokolwiek z poszczególnych cegieł. W takich przypadkach, ilość cegieł składowe są ze sobą powiązane w głąb muru.

Jeżeli - na przykład - ściana opisywana w linii wschód-zachód jest w trakcie budowy, a następnie do punktu zorientowane cegły północ-południe może być zbudowany do szerokości ściany, ich długość obejmujących dwie szerokości cegły i wiązanie muru na płaszczyźnie poprzecznej . Historycznie był dominującą metodą konsolidacji poprzeczną siłę ścian.
Cegła obserwacji jednej lub obu z tych dwóch konwencji jest opisany zgodnie z czym w jednym lub innym wiązaniem.